Home / KULTÚRA / Knihy / Zomrel Milan Kundera, česko-francúzsky autor svetoznámych románov

Zomrel Milan Kundera, česko-francúzsky autor svetoznámych románov

12.7.2023 (SITA.sk) – Vo veku 94 rokov zomrel česko-francúzsky spisovateľ Milan Kundera. Úmrtie umelca oznámila Moravská zemská knihovna v Brne, ktorej pred časom venoval celý svoj archív.

Autor románu Nesnesitelná lehkost bytí (1984) zomrel v utorok 11. júla vo svojom byte v Paríži. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Najprv písal poéziu

Kundera sa narodil 1. apríla 1929 v Brne do váženej rodiny rektora Janáčkovej akadémie múzických umení Ludvíka Kunderu. Po gymnáziu nastúpil na Karlovu univerzitu, po dvoch semestroch však prestúpil na FAMU, kde študoval réžiu a scenáristiku a pôsobil tam aj po doštudovaní v roku 1952. Vyučoval literatúru a neskôr sa dopracoval až k docentúre.

Najprv písal predovšetkým poéziu a ako prozaik debutoval v roku 1958 poviedkou Já, truchlivý bůh. So svojím prvým románom Žert prišiel v roku 1967.

Emigroval do Francúzska

Hoci bol členom komunistickej strany v roku 1968 ho Sovietsky zväz označil za člena skupiny usilujúcej sa o koniec socializmu v Československu. Po auguste 1968 jeho diela stiahli a on dostal zákaz činnosti.

V roku 1975 po ponuke z Univerzity v Rennes odišiel do Francúzska, odkiaľ sa už nevrátil. V roku 1981 získal francúzske občianstvo, o to československé prišiel v roku 1979 pre vydanie Knihy smíchu a zapomnění. České občianstvo získal späť v roku 2019.

Okrem zmienených diel vydal napríklad aj Valčík na rozloučenou (1972), Nesmrtelnost  (1990) alebo zbierku poviedok Směšné lásky (1970).

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel Milan Kundera, česko-francúzsky autor svetoznámych románov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

BIBIANA predstaví 20 najkrajších slovenských kníh, avizuje aj podstatné zmeny

Súťaž sa usiluje zvyšovať úroveň knižnej kultúry na Slovensku, najmä po vizuálnej stránke. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *