Home / EKONOMIKA / Slovensko zaostáva v rebríčku konkurencieschopnosti ekonomík, predbehli nás aj všetky krajiny V4

Slovensko zaostáva v rebríčku konkurencieschopnosti ekonomík, predbehli nás aj všetky krajiny V4

20.6.2023 (SITA.sk) – Slovensko je 53. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 64 ekonomík na svete. V medziročnom porovnaní sa naše postavenie zhoršilo o štyri miesta.

Uvádza sa to vo Svetovej brožúre konkurencieschopnosti ekonomík za rok 2023, ktorú zverejnil švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu v spolupráci so slovenskou Nadáciou F. A. Hayeka Bratislava. Rebríček vyjadruje kvalitu podnikateľského prostredia, pričom za kvalitné prostredie sa považuje také, ktoré najviac napomáha podnikom presadiť sa doma i v zahraničí.

Krajiny V4 sú pred nami

V porovnaní s najbližšími susedmi Slovensko zaostáva v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou na 18. mieste, ktorá je zároveň najúspešnejšou krajinou regiónu V4 a ktorá si v tomto roku zlepšila umiestnenie z minulého roku o osem pozícií.

Slovensko sa taktiež umiestnilo za Poľskom, ktoré si oproti roku 2022 polepšilo o sedem priečok a v rebríčku zastáva 43. miesto. Maďarsko, ako posledná krajina v rámci V4 obsadilo 46. priečku a medziročne kleslo o 7 priečok, zatiaľ čo rovnako, ako ostatné krajiny V4 zostáva pred Slovenskom.

Predposledná priečka

Naša krajina sa medziročne zhoršila najmä v oblasti ekonomického rozvoja, konkrétne v sub-faktore medzinárodných financií, kde sme sa prepadli z 55. až na 63. miesto a teda v tomto sub-faktore zastávame predposlednú priečku spomedzi všetkých krajín. V oblasti ekonomického rozvoja sa Slovensko prepadlo o deväť priečok aj v rámci sub-faktora cien a tiež v sub-faktore zamestnanosti, kde sme klesli o šesť priečok.

Slovensko si medziročne pohoršilo aj v oblasti medzinárodného obchodu, v čom zohrala dominantnú úlohu ruská invázia na Ukrajinu a v náladách spoločnosti smerom k podnikateľom a otvorenej ekonomike.

Naopak, zlepšenia z hľadiska výsledkov Slovenska nastali v oblasti efektívnosti vlády, konkrétne v rámci podnikateľskej legislatívy, v tejto oblasti sme išli nahor o sedem priečok. V oblasti inštitucionálneho rámca si naša krajina polepšila o štyri pozície a postúpila na celkové 40. miesto.

Ani raz v prvej dvadsiatke

Slovensko nemá ani jeden sub-faktor, v rámci ktorého by sa umiestnilo v prvej dvadsiatke. Naopak až v prípade šiestich sub-faktorov je Slovensko v najhoršej desiatke.

Medzi hlavné faktory atraktívnosti Slovenska vyplývajúce z prieskumu vedúcich pracovníkov patria prítomnosť kvalifikovanej pracovnej sily, konkurencieschopnosť cez nízke náklady oproti iným krajinám, dynamika ekonomiky, spoľahlivá infraštruktúra a prístup k financovaniu.

Naopak, najhoršie Slovensko vnímajú podnikatelia v oblastiach efektívnosti právneho prostredia, stability a predvídateľnosti politiky, kompetencií vlády a oblasti výskumu a vývoja.

V prvej trojke sa z hľadiska ich globálnej konkurencieschopnosti umiestnili Dánsko, Írsko a Švajčiarsko. Ako najvýkonnejšia ázijská krajina je v svetovom rebríčku hodnotený Singapur, ktorému patrí štvrté miesto.

Viac k témam: Konkurencieschopnosť ekonomík, Medzinárodný obchod, Podnikateľské prostredie, Prieskum, Rebríček, Slovenská ekonomika
Zdroj: SITA.sk – Slovensko zaostáva v rebríčku konkurencieschopnosti ekonomík, predbehli nás aj všetky krajiny V4 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

PS vyzýva koalíciu na podporenie návrhu o zvýšení odvodovej odpočítateľnej položky, získa tým aj štát (video)

V súčasnosti maximálna výška zvýhodneného odvodového zaťaženia je stanovená na sumu 200 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *