Home / EKONOMIKA / Rizikové sú veľké operačné programy, z eurofondov treba dočerpať viac ako štyri miliardy

Rizikové sú veľké operačné programy, z eurofondov treba dočerpať viac ako štyri miliardy

15.6.2023 (SITA.sk) – Z viac ako 4 miliárd eur na dočerpanie z európskych zdrojov v rámci programového obdobia 2014 až 2020 nie sú ohrozené všetky tieto prostriedky.

Využitie eurofondov

Podpredsedníčka vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková o tom informovala vo štvrtok na úvod dvojdňovej konferencie o digitalizácii a moderných technológiách Jarná ITAPA 2023.

Spomínaná suma, ktorú treba využiť z eurofondov do konca tohto roka, predstavuje približne 30 % z celkovej alokácie desiatich operačných programov v objeme 14,5 miliardy eur.

„Rizikové sú veľké operačné programy Integrovaná infraštruktúra, Kvalita životného prostredia, prioritná os 6 v programe Ľudské zdroje aj niektoré projekty v Integrovanom regionálnom operačnom programe,“ uviedla Vašáková.

Ohrozených 800 miliónov eur

Vláda sa podľa nej vynasnaží vyčerpať z eurofondov čo najväčší objem. Predseda vlády Ľudovít Ódor pred týždňom priznal, že ohrozených môže byť približne osemsto miliónov eur.

Vicepremiérka zároveň povedala, že plánujú využiť 15-percentnú flexibilitu na presun európskych zdrojov medzi prioritnými osami v rámci operačných programov, čo môže takisto pomôcť k ich vyčerpaniu.

Vašáková v súvislosti s návrhom presunúť nevyužité eurofondy aj na dotácie na nákup elektrických áut poznamenala, že túto alternatívu preveria, ale hľadajú aj iné riešenia.

Viac k témam: Eurofondy, Plán obnovy a odolnosti SR, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Rizikové sú veľké operačné programy, z eurofondov treba dočerpať viac ako štyri miliardy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda odborníkov pripravila budúcemu kabinetu desatoro pre lepšie využívanie eurofondov

„Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy," povedal Balík.

Jeden komentár

  1. adamkratochvil

    má peknú hrivu a eto vsio…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *