Home / KULTÚRA / Knihy / Vo veku 89 rokov zomrel americký spisovateľ a držiteľ Pulitzerovej ceny Cormac McCarthy

Vo veku 89 rokov zomrel americký spisovateľ a držiteľ Pulitzerovej ceny Cormac McCarthy

14.6.2023 (SITA.sk) – Vo veku 89 rokov v utorok zomrel americký spisovateľ a scenárista Cormac McCarthy. O úmrtí držiteľa Pulitzerovej ceny informoval jeho vydavateľ. Podľa spoločnosti Alfred A. Knopf, ktorá patrí pod Penguin Random House, zomrel McCarthy prirodzenou smrťou doma v Santa Fe, v Novom Mexiku.

Sila písaného slova

Počas 60 rokov preukazoval neochvejnú oddanosť svojmu remeslu a objavovaniu nekonečných možností a sily písaného slova,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Penguin Random House Nihar Malaviya a dodal, že „milióny čitateľov na celom svete prijali jeho postavy, mýtické témy a intímne emocionálne pravdy, ktoré obnažoval na každej stránke, v brilantných románoch, ktoré zostanú aktuálne aj nadčasové pre ďalšie generácie“.

Rodák z Providence na Rhode Islande vyrastal v Knoxville, v štáte Tennessee. Jeho vlastný príbeh bol podľa agentúry AP príbehom oneskoreného a pokračujúceho úspechu a popularity.

Ako 60-ročný bol verejnosti málo známy a napriek tomu, že s novinármi hovoril len zriedka, stal sa jedným z najuznávanejších a najúspešnejších spisovateľov v krajine. Komerčne prerazil v roku 1992 s románom All the Pretty Horses, ktorý v češtine vyšiel ako Všichni krásní koně, a vyslúžil si zaň americkú Národnú knižnú cenu.

Pulitzerova cena za Cestu

Najširšie publikum a najväčšie uznanie mu priniesla Cesta (2006), drsný príbeh o otcovi a synovi, ktorí putujú spustošenou krajinou. V roku 2007 za ňu získal Pulitzerovu cenu za beletriu. Oba menované sa pritom dočkali filmových spracovaní.

Po Ceste o McCarthym nasledujúcich 15 rokov nebolo počuť a jeho kariéra sa považovala za ukončenú. V roku 2022 však vydavateľstvo Knopf prekvapivo oznámilo, že vydá dvojicu prepojených románov, ktoré spomínal v minulosti – The Passenger (v češtine vyjde ako Pasažér) a Stella Maris, príbehy o bratovi a sestre, vzájomne posadnutých súrodencoch, a dedičstve ich otca, fyzika, ktorý pracoval na atómovej technológii.

Štyri Oscary aj cena pre najlepší film

Jeho prvý román The Orchard Keeper (Strážce sadu), ktorý napísal v Chicagu, keď pracoval ako automechanik, vyšiel vo vydavateľstve Random House v roku 1965. Medzi jeho ďalšie romány patria Outer Dark (Vnější tma), ktorý vyšiel v roku 1968, Child of God (Dítě Boží) z roku 1973 a Suttree z roku 1979.

Násilný Blood Meridian (Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě) o skupine lovcov odmien na texasko-mexickej hranici, ktorí vraždia Indiánov pre ich skalpy, vyšiel v roku 1985.

Jeho Hraničná trilógia – All the Pretty Horses (1992), The Crossing (Hranice, 1994) a Cities of the Plain (Města na planině, 1998) sa odohrávala na juhozápade pozdĺž hranice s Mexikom. Adaptácia jeho knihy Táto krajina nie je pre starých (2005) získala v roku 2008 štyri Oscary vrátane ceny pre najlepší film.

Viac k témam: Pulitzerova cena, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Vo veku 89 rokov zomrel americký spisovateľ a držiteľ Pulitzerovej ceny Cormac McCarthy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zomrel spisovateľ Seiiči Morimura, vo svojom diele odhalil zverstvá japonskej Jednotky 731

Jeho trilógia Akuma no Hóšoku odhalila lekárske experimenty na ľuďoch a vyvolala rozruch v celej krajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *