Home / SVET / Slováci markantne zmenili názor, čoraz menej ľudí viní Rusov z rozpútania vojny na Ukrajine

Slováci markantne zmenili názor, čoraz menej ľudí viní Rusov z rozpútania vojny na Ukrajine

5.6.2023 (SITA.sk) – Prieskumy verejnej mienky ukázali mimoriadne negatívny posun v niektorých európskych krajinách o tom, kto je zodpovedný za vojnu na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na prieskum mimovládnej organizácie Globsec, spomedzi vybraných štátov Európskej únie je alarmujúca situácia predovšetkým v Bulharsku a na Slovensku.

Maďari výrazne zmenili názor

Spomenutá organizácia vykonala prieskum v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy, pričom jeho výsledky porovnala s podobným prieskumom uskutočneným pred rokom. Štúdia zahŕňala Poľsko, Litvu, Lotyšsko, Česko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko a Slovensko.

V priebehu roka sa vo väčšine skúmaných krajín zvýšil alebo takmer nezmenil podiel tých, ktorí súhlasia s tým, že za útok na Ukrajinu je primárne zodpovedné Rusko.

V minulom roku bola len jedna krajina, kde tento názor podporila menej ako polovica občanov – Maďarsko (48 %). Maďarská spoločnosť dnes výrazne zmenila názor, v neopodstatnený útok Ruska verí viac ako polovica Maďarov – 54 %.

Na Slovensku je zmena ešte markantnejšia

V Bulharsku a na Slovensku sa však situácia rapídne zmenila. V Bulharsku kleslo presvedčenie v ruskú vinu za útok na Ukrajinu z 50 % na 46 %, zatiaľ čo na Slovensku je zmena ešte markantnejšia, keďže toto číslo kleslo z 51 % na 40 %, čo je najmenej spomedzi skúmaných krajín.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: GLOBSEC 2023, Prieskum, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Slováci markantne zmenili názor, čoraz menej ľudí viní Rusov z rozpútania vojny na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vyšetrovanie odhalilo pôvod rakety, na územie Poľska minulý rok dopadla zablúdená ukrajinská strela

Raketa spôsobila smrť dvoch ľudí v poľskej obci Przewodów.

Jeden komentár

  1. adamkratochvil

    že by sme predsa neboli takí duraci ako som si myslel?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *