Home / SVET / Na čelo dočasnej gréckej vlády sa postaví sudca, vo funkcii zotrvá do nových parlamentných volieb

Na čelo dočasnej gréckej vlády sa postaví sudca, vo funkcii zotrvá do nových parlamentných volieb

24.5.2023 (SITA.sk) – Vysokopostaveného sudcu Ioannisa Sarmasa v stredu menovali dočasným gréckym premiérom. Stalo sa tak po tom, čo po parlamentných voľbách nedokázala vzniknúť nová grécka vláda.

Šesťdesiatšesťročný Sarmas vo štvrtok zloží prísahu a povedie úradnícku vládu, kým sa na budúci mesiac neuskutočnia nové voľby. Očakáva sa, že nové parlamentné voľby sa budú konať 25. júna. Tento termín však zatiaľ nikto formálne nepotvrdil.

V nedeľňajších voľbách zvíťazila konzervatívna strana Nová demokracia premiéra Kyriakosa Mitsotakisa.

Strana síce porazila svojho najväčšieho konkurenta, ľavicovú stranu Syriza, o 20 percentuálnych bodov, ale stále to nebolo dosť na získanie parlamentnej väčšiny. Nasledujúce voľby sa uskutočnia podľa iného systému, ktorý posilní víťaznú stranu.

Mitsotakis a lídri štyroch ďalších politických strán zastúpených v parlamente sa v stredu zišli na spoločnom stretnutí s prezidentkou Katerinou Sakellaropoulou, aby prediskutovali prípravy pre nadchádzajúce voľby.

Viac k témam: Grécka vláda, Parlamentné voľby v Grécku
Zdroj: SITA.sk – Na čelo dočasnej gréckej vlády sa postaví sudca, vo funkcii zotrvá do nových parlamentných volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Erdoğan porazil Kılıçdaroğlua a bude prezidentom ďalších päť rokov

Recep Tayyip Erdoğan je pri moci už 20 rokov, k víťazstvu vo voľbách mu už zablahoželalo viacero svetových politikov vrátane Emmanuela Macrona či Vladimira Putina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *