Home / SLOVENSKO / Prečo je Kočner nevinný a Zsuzsová nedostala doživotie? Sabová hovorí aj o „výpovedi z počutia“

Prečo je Kočner nevinný a Zsuzsová nedostala doživotie? Sabová hovorí aj o „výpovedi z počutia“

20.5.2023 (SITA.sk) – Podľa predsedníčky senátu Ruženy Sabovej boli oslobodzujúce rozsudky o Marianovi Kočnerovi prijaté v pomere 2:1 a ostatné rozhodnutia v pomere 3:0.

„Výrok o vine môže byť založený len na takých dôkazoch, ktoré vylučujú pochybnosť, že skutok spáchal obžalovaný,“ povedala, pričom pripomenula zásadu pochybností v prospech obžalovaného.

„Výpoveď z počutia“

Obžaloba proti Kočnerovi bola podľa predsedníčky senátu, ktorého členmi boli aj Rastislav Stieranka a Jozef Pikna založená len na výpovedi Zoltána Andruskóa a išlo len o takzvanú „výpoveď z počutia“.

Sabová takisto skonštatovala, že nebola zaznamenaná žiadna komunikácia, v rámci ktorej by si Kočner objednal vraždy u Zsuzsovej a nemal vedomosť jej násilnej minulosti. Poukázala tým na skoršiu vraždu Lászlóa Basternáka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov (fotografie)

Zároveň sa opýtala, či by si Kočner u Zsuzsovej objednával vraždu, keď „spackala“ aj zber podpisov na založenie strany Cieľ. „Záver súdu o vine obžalovaného musí byť v rovine istoty a nie v rovine podozrenia,“ vyhlásila Sabová.

Priame aj nepriame dôkazy

V prípade Darka Dragiča bola podľa Sabovej jediným dôkazom proti nemu výpoveď odsúdeného člena sereďského drogového gangu Iliju Weissa. V nej však senát identifikoval mnohé rozpory.

V prípade Zsuszovej a Dušana Kracinu bola vina podľa Sabovej jednoznačne preukázaná priamymi aj nepriamymi dôkazmi vrátane výpovedí svedkov. Motiváciou Zsuszovej mala byť podľa súdu finančná závislosť od Kočnera a strach, že by mohla prísť o finančný príjem, keby sa dostal do problémov.

Kočner bol podľa Sabovej pre Zsuszovú jediný zdroj príjmu a profitovala aj z iných materiálnych výhod, napríklad starostlivosti Kočnera o jej dcéru. Poukázala tiež na to, že po jeho vzatí do väzby životný štandard Zsuzsovej poklesol.

To je podľa súdu v jej prípade motívom objednávok vrážd osôb, ktoré považovala za nepriateľov Kočnera. Aj keď prokuratúra žiadala pre obžalovanú doživotie, podľa súdu na to neboli splnené podmienky, keďže u nej nie je vylúčená priaznivá prognóza resocializácie.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/05/sud-v-kauze-vrazdy-jana-kuciaka-rozsudok-m.-kocner-a.-zsuzsova.mp4

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Prečo je Kočner nevinný a Zsuzsová nedostala doživotie? Sabová hovorí aj o „výpovedi z počutia“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Situácia okolo postu predsedu NR SR je zvláštna, uviedla Plaváková. Podľa nej sa koalícia nevie dohodnúť

Poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *