Home / SLOVENSKO / Zápisnice okrskových a okresných volebných komisií sa po novom budú musieť zverejňovať na internete

Zápisnice okrskových a okresných volebných komisií sa po novom budú musieť zverejňovať na internete

19.5.2023 (SITA.sk) – Zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebných okrskoch sa budú musieť povinne zverejňovať na internetových stránkach obcí a zápisnice okresných volebných komisií sa budú musieť zverejňovať na internetovej stránke Štatistického úradu.

Vyplýva to z novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú tento týždeň schválila Národná rada SR.

Zavedenie transparentnosti

Cieľom je podľa predkladateľa novely nezaradeného poslanca Eduarda Kočiša (Republika) zavedenie transparentnosti do spracovania výsledkov volieb konaných v SR.

„Vyhotovené zápisnice okrskových a okresných volebných komisií síce musia príslušné úrady archivovať, nie však zverejňovať. Občania tak strácajú kontrolu nad spracovaním ich hlasov vo voľbách a musia sa spoliehať len na výsledky zverejnené Štatistickým úradom, bez možnosti ich reálneho overenia,“ uviedol v návrhu poslanec.

Nejednotný názor

V rámci novely sa má upraviť aj často sporné vyhotovovanie si výpisov, odpisov alebo fotografovanie zápisníc členmi okrskových volebných komisií.

„Prípady z praxe ukazujú, že predsedovia volebných komisií nemajú jednotný názor na takéto požiadavky členov komisií a v niektorých prípadoch fotografovanie zápisníc členom komisií zakazujú a v iných zase dovoľujú,“ uviedol Kočiš.

Viac k témam: Hlasovanie, Voľby, zápisnice
Zdroj: SITA.sk – Zápisnice okrskových a okresných volebných komisií sa po novom budú musieť zverejňovať na internete © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficova vláda chce zrušiť Radu pre štátnu službu, ktorú pred rokmi sama navrhla. SaS považuje návrh za nelegitímny

Každý rok narastá nielen počet štátnych úradníkov, dohodárov, ale aj osobné platy, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 5 000 do 20-tisíc eur, poukázal Vladimír Ledecký.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *