Home / SLOVENSKO / Zápisnice okrskových a okresných volebných komisií sa po novom budú musieť zverejňovať na internete

Zápisnice okrskových a okresných volebných komisií sa po novom budú musieť zverejňovať na internete

19.5.2023 (SITA.sk) – Zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebných okrskoch sa budú musieť povinne zverejňovať na internetových stránkach obcí a zápisnice okresných volebných komisií sa budú musieť zverejňovať na internetovej stránke Štatistického úradu.

Vyplýva to z novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú tento týždeň schválila Národná rada SR.

Zavedenie transparentnosti

Cieľom je podľa predkladateľa novely nezaradeného poslanca Eduarda Kočiša (Republika) zavedenie transparentnosti do spracovania výsledkov volieb konaných v SR.

„Vyhotovené zápisnice okrskových a okresných volebných komisií síce musia príslušné úrady archivovať, nie však zverejňovať. Občania tak strácajú kontrolu nad spracovaním ich hlasov vo voľbách a musia sa spoliehať len na výsledky zverejnené Štatistickým úradom, bez možnosti ich reálneho overenia,“ uviedol v návrhu poslanec.

Nejednotný názor

V rámci novely sa má upraviť aj často sporné vyhotovovanie si výpisov, odpisov alebo fotografovanie zápisníc členmi okrskových volebných komisií.

„Prípady z praxe ukazujú, že predsedovia volebných komisií nemajú jednotný názor na takéto požiadavky členov komisií a v niektorých prípadoch fotografovanie zápisníc členom komisií zakazujú a v iných zase dovoľujú,“ uviedol Kočiš.

Viac k témam: Hlasovanie, Voľby, zápisnice
Zdroj: SITA.sk – Zápisnice okrskových a okresných volebných komisií sa po novom budú musieť zverejňovať na internete © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prijatie rezolúcie apeluje na ukončenie ubližovania transrodovým ľuďom, návrh z dielne PS prijali v Štokholme

„Transrodoví ľudia si však môžu vydýchnuť len do júnovej schôdze,“ dodala Beáta Jurík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *