Home / EKONOMIKA / Nezamestnanosť na Slovensku sa znížila na 5,34 percenta, najvýraznejší medzimesačný pokles bol v Košickom kraji

Nezamestnanosť na Slovensku sa znížila na 5,34 percenta, najvýraznejší medzimesačný pokles bol v Košickom kraji

19.5.2023 (SITA.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v apríli tohto roka medzimesačne znížila o 0,27 percentuálneho bodu na 5,34 percenta.

Najvýraznejší pokles od apríla

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne klesol o 0,21 percentuálneho bodu na 4,08 percenta.

Nezamestnanosť na Slovensku tak v apríli klesla najvýraznejšie od októbra 2021. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Od minulého mesiaca sa podľa ústredia práce začali uplatňovať zásadné legislatívne zmeny v oblasti aktivačných prác, ktoré majú zlepšiť efektivitu a adresnosť pri používaní financií na aktivačné práce a zvýšiť motiváciu ľudí bez práce nájsť si zamestnanie.

Disponibilní uchádzači

Ľudia, ktorí boli aktivovaní podľa zo zákona vypusteného ustanovenia, boli ešte v marci evidovaní na úradoch práce ako disponibilní uchádzači o zamestnanie. Od apríla sa približne 6-tisíc z týchto ľudí zapojilo do projektov v rámci aktívnych opatrení na trhu práce.

Keďže sa zapojili do projektov v rozsahu troch až šiestich mesiacov a po novom už medzi nimi a úradom práce existuje priamy zmluvný vzťah na základe podpisu dohody o podmienkach vykonávania aktivačnej činnosti formou menších služieb, úrady práce ich v súčasnosti evidujú ako nedisponibilných uchádzačov o zamestnanie.

Disponibilný počet uchádzačov o prácu pre túto zmenu klesol. Zmena v oblasti aktivačných prác tak prispela aj k výraznejšiemu poklesu samotného PDU. Tento ukazovateľ pritom klesal v apríli už tretí mesiac za sebou.

Medzimesačný pokles

Okrem poklesu celkovej nezamestnanosti pokračuje aj pokles nezamestnanosti vo všetkých krajoch s výnimkou Bratislavského kraja, v ktorom nezamestnanosť stagnovala.

Najvýraznejší medzimesačný pokles zaznamenalo ústredie práce v Košickom kraji, a to z marcových 6,07 na 5,49 percenta v apríli.

O pol percentuálneho bodu klesla nezamestnanosť v Prešovskom kraji a o viac ako štvrť percentuálneho bodu v Banskobystrickom kraji.

„Úroveň nezamestnanosti, ako aj počet uchádzačov o zamestnanie sa už takmer vrátili na hodnoty spred pandémie,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.

Viac k témam: Nezamestnanosť, Štátny tajomník
Zdroj: SITA.sk – Nezamestnanosť na Slovensku sa znížila na 5,34 percenta, najvýraznejší medzimesačný pokles bol v Košickom kraji © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerstvo hospodárstva poskytlo štátu takmer 400 mil. eur, najviac peňazí smerovalo do Bratislavského kraja

Štátnu pomoc ad hoc dostalo od ministerstva hospodárstva päť príjemcov, mierne prekročila 25 mil. eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *