Home / SVET / Sunak a Rutte sa dohodli na medzinárodnej koalícií pri zaobstaraní lietadiel F-16 pre Ukrajinu

Sunak a Rutte sa dohodli na medzinárodnej koalícií pri zaobstaraní lietadiel F-16 pre Ukrajinu

17.5.2023 (SITA.sk) – Britský premiér Rishi Sunak a jeho holandský partner Mark Rutte sa dohodli na vytvorení „medzinárodnej koalície“ na pomoc pri zaobstaraní bojových lietadiel F-16 pre Ukrajinu.

Dlhodobá bezpečnostná pomoc

Oznámila to britská vláda. Vo vyhlásení, ktoré zverejnila v utorok, Sunak zopakoval svoje presvedčenie, že Ukrajina má právo na členstvo v NATO.

Zároveň uviedol, že s holandským premiérom sa zhodli na dôležitosti toho, aby spojenci poskytli Ukrajine dlhodobú bezpečnostnú pomoc s cieľom garantovať, že Kyjev dokáže odstrašovať útoky. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Oznámenie o dohode o vytvorení „medzinárodnej koalície“ na nákup strojov F-16 prišlo deň po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že Kyjev by mohol onedlho dostať lietadlá F-16.

Druhá návšteva Zelenského

Vyjadril sa pritom, že dúfa vo „veľmi dôležité“ rozhodnutia o tejto téme s pomocou Spojeného kráľovstva.

Zelenskyj a Sunak mali v pondelok dvojhodinový rozhovor počas druhej návštevy ukrajinského prezidenta vo Veľkej Británii od začiatku ruskej invázie.

Na tlačovej konferencii po rokovaní Sunak povedal, že poslanie bojových lietadiel Ukrajine nie je jednoduchou vecou, ale Londýn bude „kľúčovou súčasťou koalície krajín“, ktorá bude Kyjevu poskytovať takúto podporu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Britský premiér, Holandský premiér, Lietadlo F-16, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Sunak a Rutte sa dohodli na medzinárodnej koalícií pri zaobstaraní lietadiel F-16 pre Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gruzínska prezidentka Zurabišviliová vetovala zákon o zahraničnom vplyve, údajne je v rozpore so všetkými európskymi normami

Vládnuca strana Gruzínsky sen má dostatočnú väčšinu na to, aby jej veto prelomila a očakáva sa, že tak urobí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *