Home / SLOVENSKO / Most-Híd nebude súčasťou Aliancie, Gyimesi transplantoval do maďarskej politiky Matovičov vulgárny bulvár

Most-Híd nebude súčasťou Aliancie, Gyimesi transplantoval do maďarskej politiky Matovičov vulgárny bulvár

12.5.2023 (SITA.sk) – Platforma Most-Híd nemôže a ani nebude súčasťou Aliancie, za ktorú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách bude kandidovať György Gyimesi. Platforma Most-Híd o tom informovala v tlačovej správe s tým, že Aliancia musí túto otázku uzavrieť najneskôr do 15. mája. K tomuto kroku musí podľa nich pristúpiť Strana maďarskej komunity (SMK) formou jasnej deklarácie.

Čokoľvek iné ako jednoznačné vyhlásenie budeme interpretovať ako prejav nedôvery a pretrvávajúcej neistoty, a ak to na základe ich rozhodnutia bude potrebné, vzhľadom na krátky časový rámec, budeme konať,“ vyhlásil Most-Híd.

Prázdne sľuby a prekrúcanie faktov

Platforma Most-Híd stále považuje za svojich najbližších politických partnerov SMK a Spolupatričnosť. Most-Híd chce vo voľbách s týmito dvoma politickými formáciami kandidovať spoločne, na spoločnej kandidátnej listine Aliancie.

Platforma Most-Híd súčasne zdôraznila, že v ich strane sa nemôže stať, že by niekto porušil pravidlá, ktoré si spoločne stanovili a nemôže to urobiť ani republikový predseda.

Prázdne sľuby, prekrúcanie faktov, zmena politických postojov na základe prieskumov verejnej mienky, neprístojné znevažovanie sociálnych skupín a politických oponentov je štýl politiky, s ktorým sa nevieme stotožniť. Tento vulgárny politický bulvár priniesol do slovenského verejného života Igor Matovič a György Gyimesi ho transplantoval do maďarského politického priestoru na Slovensku,“ uviedla platforma s tým, že takouto politikou nie je možné dosahovať výsledky, čo potvrdila odchádzajúca vláda.

Zmena názvu

Naše regionálne zastúpenie, miestne a župné samosprávy oslabili finančne aj čo sa týka ich právneho postavenia, a z hľadiska národností nesplnili nič ani z programového vyhlásenia vlády Matovičovej ani Hegerovej. Ak táto línia má charakterizovať menšinovú politiku na Slovensku, stane sa nevhodnou pre efektívne zastupovanie záujmov minorít,“ vyhlásil Most-Híd a dodal, že ich kandidáti na poslancov do Národnej rady SR nebudú s takými politikmi na jednej kandidátnej listine.

Most-Híd na znak solidarity so spojencami prijal rozhodnutie, že ak si SMK uvedomí, že je potrebné stranu udržať a nie rozbiť, tak súhlasí so zmenou názvu Maďarský Szövetség – Maďarská Aliancia. Navrhla to platforma SMK a súhlasila aj platforma Spolupatričnosť.

Ako platforma Most-Híd uviedla, pre úzke spojenectvo s SMK a Spolupatričnosťou sa rozhodli z dôvodu, že chceli vytvoriť zjednotenú stranu, ktorá by okrem vyhýbania sa extrémom a vďaka svojmu centristickému charakteru ponúkala najlepšiu voľbu predovšetkým Maďarov na Slovensku a súčasne by bola aj zárukou spoľahlivosti a stability.

Aliancia je jedinečnou príležitosťou

Dnes, tri roky po posledných parlamentných voľbách, stále veríme, že Aliancia je jedinečnou príležitosťou pre dosiahnutie tohto cieľa,“ vyhlásila platforma Most-Híd.

Alianciu sme nevytvorili preto, aby sme uvažovali o iných možnostiach. Alianciu považujeme za svoju stranu a našich partnerov za straníckych kolegov, ktorých si vážime,“ doplnil Most-Híd.

Zároveň potvrdzujeme naše rozhodnutie z 25. marca, že voči dovtedajším členom SMK a Spolupatričnosti nevznesieme žiadne námietky, a urobíme všetko pre to, aby Aliancia dosiahla čo najlepšie volebné výsledky a aby svojich voličov mohli úspešne zastupovať,“ vyhlásil Most-Híd a uzavrel s tým, že delegáti najvyššieho rozhodovacieho orgánu platformy Most-Híd na svojom zasadnutí vo štvrtok 11. mája schválili aj kandidátov za Most-Híd. Tejto platforme na spoločnej kandidátke pripadá 45 miest.

Viac k témam: maďarská národnosť, Politické strany, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk – Most-Híd nebude súčasťou Aliancie, Gyimesi transplantoval do maďarskej politiky Matovičov vulgárny bulvár © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bezzásahový režim nenesie vinu za tragédiu v Monkovej doline, podobným situáciám sa podľa ochranárov nedá úplne vyhnúť

Ich častosť a závažnosť však môže byť zvyšovaná klimatickou zmenou, tvrdí iniciatíva My sme les.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *