Home / SVET / Exprezident Trump je vinný zo sexuálneho zneužitia novinárky, zaplatí jej päťmiliónové odškodné

Exprezident Trump je vinný zo sexuálneho zneužitia novinárky, zaplatí jej päťmiliónové odškodné

10.5.2023 (SITA.sk) – Porota v civilnom spore rozhodla, že bývalý prezident USA Donald Trump v 90. rokoch minulého storočia sexuálne zneužil novinárku v newyorskom obchodnom dome. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Porota tiež rozhodla, že Trump je zodpovedný za urážku na cti za to, že obvinenia E. Jean Carroll označil za „hoax a lož“. Neuznali ho však za zodpovedného za znásilnenie ženy v šatni Bergdorf Goodman.

Víťazstvo pre každú ženu

BBC pripomína, že je to prvý raz, čo Trumpa uznali za právne zodpovedného za sexuálny útok. Jeho právnik však už avizoval, že bývalý prezident sa plánuje proti rozhodnutiu odvolať.

Manhattanská porota, zložená zo šiestich mužov a troch žien, dospela v utorok k rozhodnutiu po necelých troch hodinách rokovania a nariadila Trumpovi zaplatiť odškodné vo výške približne päť miliónov dolárov.

„Dnes svet konečne pozná pravdu,“ vyjadrila sa 79-ročná Carroll v písomnom vyhlásení po vynesení rozsudku a dodala, že „toto víťazstvo nie je len pre mňa, ale pre každú ženu, ktorá trpela, pretože jej neverili“.

Keďže sa však proces konal na civilnom, a nie na trestnom súde, Trump sa nebude musieť zaregistrovať ako sexuálny delikvent.

Exprezident obvinenia popiera

Bývalý prezident, ktorý obvinenia popiera, sa nezúčastnil na dvojtýždňovom civilnom procese na federálnom súde na Manhattane.

Po vynesení rozsudku napísal na svojej sociálnej sieti Truth Social veľkými písmenami: „Absolútne netuším, kto je táto žena.“ Rozsudok pritom označil za hanbu a dodal svoje zvyčajné tvrdenie o „najväčšom hone na čarodejnice všetkých čias“.

Viac k témam: Americký prezident, Sexuálne násilie, Sexuálne obťažovanie, Sexuálne zneužitie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Exprezident Trump je vinný zo sexuálneho zneužitia novinárky, zaplatí jej päťmiliónové odškodné © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *