Home / EKONOMIKA / Zelenskyj skritizoval protekcionistické opatrenia susedných krajín voči dovozu ukrajinského obilia

Zelenskyj skritizoval protekcionistické opatrenia susedných krajín voči dovozu ukrajinského obilia

9.5.2023 (SITA.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok skritizoval „protekcionistické opatrenia“ susedných krajín obmedzujúcich import ukrajinského obilia. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

„Bohužiaľ, stretli sme sa s problémami, pri ktorých sme mali naďalej vidieť silné známky solidarity v pomere k hrozbám, ktoré existujú dnes – tvrdé a dokonca brutálne počas vojny, protekcionistické opatrenia zo strany našich susedov,“ povedal Zelenskyj na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen v Kyjive.

Lacné obilie vyvoláva obavy

„Akékoľvek obmedzenia nášho exportu sú teraz absolútne neprijateľné, pretože neposilňujú nás všetkých v Európe, ale posilňujú schopnosti agresora,“ dodal.

Európska únia (EÚ) minulý týždeň prijala dočasné opatrenie, ktoré zakazuje ukrajinskú pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená do Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska po tom, čo tieto krajiny vyjadrili obavy z toho, že miestni poľnohospodári trpia stratami pre lacné ukrajinské obilie, ktoré zostáva na ich území.

Von der Leyen na Zelenského obavy reagovala s tým, že otázka obilia je náročná a prisľúbila vytvoriť spoločnú „koordinačnú platformu“, aby vývoz obilia „opäť plne fungoval“.

Prioritou je hladký transport

„Bezprostrednou prioritou teraz je, aby tranzit obilia fungoval hladko a za najnižšie možné náklady mimo Ukrajiny do Európskej únie,“ povedala.

Predsedníčka Európskej komisie tiež v Kyjive povedala, že Rusko sa snaží zničiť hodnoty slobody na Ukrajine, pretože sa obáva jej cesty do EÚ.

„Ukrajina bojuje za ideály Európy, ktoré dnes oslavujeme. V Rusku Putin a jeho režim zničili tieto hodnoty,“ vyhlásila Von der Leyen, ktorá na Ukrajinu pricestovala pri príležitosti Dňa Európy. Rusko podľa nej „dramaticky zlyhalo“ a Ukrajina „sa úspešne bráni“.

Viac k témam: obilie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj skritizoval protekcionistické opatrenia susedných krajín voči dovozu ukrajinského obilia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerstvo hospodárstva poskytlo štátu takmer 400 mil. eur, najviac peňazí smerovalo do Bratislavského kraja

Štátnu pomoc ad hoc dostalo od ministerstva hospodárstva päť príjemcov, mierne prekročila 25 mil. eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *