Home / SLOVENSKO / Slovenský Darček pre Putina zbiera peniaze na zariadenie Božena 5

Slovenský Darček pre Putina zbiera peniaze na zariadenie Božena 5

8.5.2023 (SITA.sk) – Slovenský Darček pre Putina odštartoval svoju činnosť prvou zbierkou na odmínovacie zariadenie Božena 5 slovenskej výroby.

Zamínovanie je veľký problém

Zbierka sa spustila 8. mája v spolupráci s iniciatívami Mier Ukrajine, Aktuálne o Ukrajine, Team4Ukraine, Support Ukraine Slovakia, Post Bellum, Kto pomôže Ukrajine a Oberih. Iniciátor slovenskej zbierky Darček pre Putina Dodo Dobrík vysvetlil, prečo sa rozhodli vytvoriť zbierku na nákup odmínovacieho zariadenia Božena 5.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine ohrozuje jej obyvateľov nielen v oblasti bojov, ale aj na už oslobodených územiach. Na Ukrajine je vďaka ruskej agresii veľkým problémom zamínovanie, ktoré po sebe zanechala ruská armáda. Zamínovaných je vyše 250-tisíc štvorcových kilometrov, čo predstavuje približne 40 percent rozlohy Ukrajiny,“ uviedol.

Cieľová suma 650-tisíc eur

Vinou zamínovaných území na Ukrajine zahynulo už viac ako 200 farmárov, traktor je symbolom týchto hrdinov. „Tí traktormi odťahovali z polí zničenú ruskú vojenskú techniku. Dnes existujú príklady, keď s upravenými a na diaľku riadenými traktormi ukrajinskí farmári dokážu zneškodňovať menšie míny. Naopak, veľké protitankové míny však traktory bezpečne odstrániť nedokážu,“ vysvetlil za tím Mier Ukrajine v tlačovej správe Tomáš Gelinger.

Cieľová suma na nákup odmínovacieho zariadenia slovenskej výroby je 650-tisíc eur. Súčasťou zbierky na Boženu je aj výcvik hasičského EOD tímu na Ukrajine, dopravník, vybavenie pre hasičský EOD tím (detektory, prvky balistickej ochrany) a doprava na miesto určenia. Výrobca v cene zabezpečí výcvik obsluhy a s výrobou Boženy začne po zložení 40-percentnej zálohy.

„Najúspešnejšia česká zbierka na podporu ukrajinskej armády “Dárek pro Putina” vznikla v máji 2022 a darcovia doteraz prostredníctvom nej dokázali vyzbierať a doručiť ukrajinskej armáde zbrane a rôzny vojenský materiál za takmer 22 miliónov eur od vyše 147-tisíc darcov. Zbierka má podporu mnohých osobností verejného a kultúrneho života. Na Ukrajine spolupracujeme s Vladom Sokolovom, veliteľom EOD hasičov likvidujúcich výbušnú muníciu,“ informoval Tomáš Gelinger.

Viac k témam: Darček pre Putina, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Slovenský Darček pre Putina zbiera peniaze na zariadenie Božena 5 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Akou krajinou sme? Podľa Ódora je výsledok volieb zrkadlom našej spoločnosti a je potrebné sa doň hlboko pozrieť

Zároveň premiér poďakoval aj tým, ktorí sa podieľali na priebehu volieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *