Home / SLOVENSKO / Stredná Európa sa postavila na stranu Ukrajiny, tvrdí Káčer a ruská agresia odkryla viaceré slabiny

Stredná Európa sa postavila na stranu Ukrajiny, tvrdí Káčer a ruská agresia odkryla viaceré slabiny

5.5.2023 (SITA.sk) – Postoje strednej Európy sa ešte v nedávnej minulosti zdali nejasné, akoby si štáty nechceli zvoliť stranu. Ruská vojna proti Ukrajine to však zmenila.

Vojenské vybavenie a pomoc

Vyhlásil to poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer, ktorý v piatok vystúpil vo Florencii na politickom diskusnom fóre State of Union.

Ako dodal, sú to práve štáty zo strednej Európy, ktoré sa rozhodne postavili na stranu Ukrajiny a poslali jej potrebné vojenské vybavenie, a tiež humanitárnu a politickú pomoc.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Káčer opäť pripomenul, že podpora Ukrajiny je v bytostnom záujme Slovenska a tento postoj je jednoznačne proslovenský. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí o tom informovalo v tlačovej správe.

Závislosť na Rusku

Podľa ministra Káčera Ruská agresia proti Ukrajine odkryla viaceré slabiny, napríklad v podobe prílišnej energetickej závislosti na Rusku, ako aj podcenenie škodlivosti kremeľskej propagandy.

Káčer tak pri tejto príležitosti upozornil na význam profilovania sa EÚ ako globálneho hráča, ako aj na potrebu ďalšej európskej integrácie.

„Je to strategický nástroj, ktorý musíme používať. Aj situácia na Ukrajine, kde sa zdanlivo zamrznutý konflikt rozhorel do plnohodnotnej vojny, nech nám slúži ako pripomienka toho, kam môžu veci zájsť, ak sa prestaneme zaujímať o situáciu v našom susedstve,“ dodal Káčer.

Najprestížnejšie podujatie

Diskusné fórum State of Union sa konalo na pôde Európskeho univerzitného inštitútu a patrí medzi najprestížnejšie podujatia venované zahraničnej politike v Taliansku.

Šéf slovenskej diplomacie vystúpil v paneli „Láska k susedovi: Politika strednej Európy a vojna na Ukrajine“ spolu so svojím rakúskym rezortným kolegom Alexandrom Schallenbergom.

Na okraj konferencie vo Florencii sa minister stretol a rokoval so šéfom švédskej diplomacie Tobiasom Billströmom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Stredná Európa sa postavila na stranu Ukrajiny, tvrdí Káčer a ruská agresia odkryla viaceré slabiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nadácia Krištáľové krídlo prispeje na nákup zdravotných pomôcok pre deti v Spišskej Novej Vsi

Vo štvrtok 13. júna 2024 sa v Penati Golf Resort uskutočnil už tretí ročník charitatívneho golfového turnaja, ktorého cieľom je rozvíjať komunitu Krištáľového krídla a zároveň pomáhať tam, kde je to potrebné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *