Home / EKONOMIKA / Strana Za ľudí podporí zmenu financovania RTVS, navrhuje aj zvýšiť príspevok zo štátneho rozpočtu (video)

Strana Za ľudí podporí zmenu financovania RTVS, navrhuje aj zvýšiť príspevok zo štátneho rozpočtu (video)

2.5.2023 (SITA.sk) – Strana Za ľudí podporí návrh na zmenu financovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), avšak navrhne zvýšenie nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu z aktuálne navrhovaných 0,15 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) na 0,17 percenta HDP. Cieľom je zaistiť nezávislosť verejnoprávneho vysielateľa od politickej vôle.

Vzdelávací rozmer

Strana tiež chce podporu kvalitnej domácej tvorby, obzvlášť pre deti a mládež, aby sa posilnil vzdelávací rozmer verejnoprávnych médií. Na tlačovej besede to uviedla predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Doplnila, že diskutovala s koaličnými partnermi o zvýšení príspevku. Uviedla, že má kladnú odpoveď od predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka.

Štátna tajomníčka ministerstva kultúry Viera Leščáková (Za ľudí) uviedla, že je badateľný medziročný pokles slovenskej tvorby, čo pripisuje nedostatku financií. Pôvodná televízna tvorba pre deti a mládež je podľa nej veľmi dôležitá.

V minulosti podľa nej podporovala hodnoty ako priateľstvo a porozumenie, a zároveň zábavnou formou vzdelávala. RTVS podľa nej tiež chýba platforma, na ktorej by mohla prezentovať svoju tvorbu, spravodajstvo či archív a pre divákov je jednoduchšie dopracovať sa k zahraničnej tvorbe na iných zahraničných platformách.

Nárokovateľný príspevok

Vláda schválila, že nárokovateľný príspevok bude každoročne poskytovať ministerstvo financií v sume vo výške 0,15 percenta z HDP vyjadreného v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa nárokovateľný príspevok poskytuje.

Na tlačovej besede to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati). Pôvodný návrh hovoril o 0,17 percenta HDP. Nové financovanie založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu by mohlo zvýšiť nezávislosť RTVS.

Výška príspevku by nemala závisieť od politických tlakov ani vyjednávaní. Návrh z dielne Ministerstva kultúry SR by mal nadobudnúť účinnosť 1. júla 2023.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Finančný príspevok, financovanie RTVS, hlasovanie poslancov, Nezávislosť
Zdroj: SITA.sk – Strana Za ľudí podporí zmenu financovania RTVS, navrhuje aj zvýšiť príspevok zo štátneho rozpočtu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Opozícia pácha v zahraničí „ekonomickú vlastizradu“, podľa Fica Šimečka otočil a Ódorova vláda sa správala ako lenivé vši (video)

Premiér zároveň zdôraznil, že vláda momentálne komunikuje s Bruselom čisto „na technickej úrovni".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *