Home / SLOVENSKO / Speváka Reborna súd oslobodil spod obžaloby pre extrémizmus, prokurátor však podal odvolanie

Speváka Reborna súd oslobodil spod obžaloby pre extrémizmus, prokurátor však podal odvolanie

2.5.2023 (SITA.sk) – Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici oslobodil obžalovaného Jaroslava Pagáča, známeho ako spevák Reborn, spod obžaloby pre extrémistickú trestnú činnosť.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Bednáriková, žalovaný skutok podľa sudcu totiž nie je trestným činom.

„Pri právnej kvalifikácii konania ako výroba a rozširovanie extrémistického materiálu musí ísť o materiál, ktorý je možné považovať za extrémistický bez ohľadu na osobu, ktorá ho vyrobí alebo rozširuje,“ uviedla Bednáriková s tým, že súd postupoval v intenciách rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorým zrušil pôvodný odsudzujúci rozsudok.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal odvolanie, o ktorom bude rozhodovať Najvyšší súd SR,“ doplnila hovorkyňa.

Oslobodili aj jeho manželku

Jaroslava Pagáča v júni 2021 odsúdili na štyri roky nepodmienečne vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. Bol totiž uznaný za vinného zo zločinu výroby, prechovávania a rozširovania extrémistického materiálu, ktorý spáchal ako člen extrémistickej skupiny.

Na základe odvolania obžalovaného však Najvyšší súd SR v septembri 2022 rozhodnutie zrušil a vrátil vec prvostupňovému súdu na ďalšie konanie.

Hudobníka obžalovali pre distribúciu predmetov s extrémistickou symbolikou. Pred súdom sa v pôvodnom konaní bránil, že ho od detstva priťahovala slovanská a germánska mytológia. Tvrdil, že symboly použité na vyrobených tričkách a iných predmetoch ako čierne slnko a kolovrat nie sú extrémistické symboly, ale pohanské. Predmety podľa jeho slov slúžili na propagáciu jeho folk-metalovej hudby.

Spolu s Jaroslavom Pagáčom súdili aj jeho manželku Silviu P., ktorú nakoniec spod obžaloby oslobodili. Voči tomu sa odvolal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, najvyšší súd však jeho odvolanie zamietol ako nedôvodné.

Akcia NAKA proti extrémistom

Hudobníka spolu so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Škrabákom a vtedajším predsedom Okresnej organizácie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) v Ružomberku Michalom Buchtom obvinili v máji 2018 pri operácii Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) namierenej proti extrémistom.

Obvinený šéf Slovenskej pospolitosti Škrabák sa postavil pred súd, za šírenie extrémizmu mu hrozí osem rokov za mrežami

V prípade Buchtu Špecializovaný trestný súd v októbri 2021 schválil dohodu o vine a treste. Súd ho uznal za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu tri roky. Jakub Škrabák momentálne čelí súdnemu procesu, ktorý ešte nebol ukončený.

Viac k témam: Extrémizmus, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Speváka Reborna súd oslobodil spod obžaloby pre extrémizmus, prokurátor však podal odvolanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ústava SR sa v súvislosti s udeľovaním milostí a amnestií meniť nebude

Novelu ústavného zákona však poslanci parlamentu neposunuli do druhého čítania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *