Home / SLOVENSKO / Kauza Maják nádeje by mohla byť uzavretá v októbri. Nešlo o subvenčný podvod, bránil sa na súde Rusko

Kauza Maják nádeje by mohla byť uzavretá v októbri. Nešlo o subvenčný podvod, bránil sa na súde Rusko

27.4.2023 (SITA.sk) – Kauza Maják nádeje, v ktorej čelí obžalobe bývalý riaditeľ televízie Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko, by na Okresnom súde Bratislava I mohla byť uzavretá v októbri tohto roku. Skonštatoval to vo štvrtok predseda senátu Michal Valent.

Rusko v tejto záležitosti čelí obžalobe, že z dotácií určených pre mimovládnu organizáciu financoval v roku 2015 produkciu muzikálu v Prahe.

Neštandardné hospodárenie

Na štvrtkovom pojednávaní súd vypočul znalkyňu z oblasti účtovníctva. Tá vo svojom posudku skonštatovala, že nezisková organizácia hospodárila neštandardne, keďže neplnila princípy a zásady činnosti neziskových organizácií.

Dôvodom bolo napríklad to, že na prijímanie dotácií od štátu a samosprávy nepoužíval Maják nádeje samostatné účty a z účtov, na ktoré dotácie prijímal, posielal peniaze iným subjektom. To malo za následok, že organizácia prišla o možnosť poberať dotácie a niektoré bola povinná aj vrátiť. Podľa obžalovaného to však nebolo možné robiť inak.

V rozpore s realitou

Rusko zdôraznil, že dotácie, ktoré mal Maják nádeje využívať v období od januára do marca, prišli vždy až na konci marca. Preto musela organizácia v predmetnom období na pokrývanie výdavkov fungovania využívať vlastné peniaze. Keď im potom prišli dotácie, tie už považovali za svoje vlastné peniaze. V tejto súvislosti skonštatoval, že dotačné zmluvy boli v rozpore s realitou.

„Nemá to nič spoločné so subvenčným podvodom,“ skonštatoval Rusko. Doplnil, že organizácia využívala zdroje, ktoré mala k dispozícii a riadne plnila svoj účel.

Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 4. októbra čítaním jednej svedeckej výpovede a oboznamovaním listinných dôkazov.

V predmetnej kauze je Rusko obžalovaný pre trestný čin subvenčného podvodu. Popri tom je právoplatne odsúdený pre falšovanie miliónových televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia. Na Okresnom súde Bratislava II zároveň Rusko čelí procesu pre údajnú objednávku vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Klaus Volzovej.

O čom je kauza Maják nádeje?

Stíhanie v kauze Maják nádeje bolo pôvodne dvakrát zastavené, prokurátorka však neskôr dala vyšetrovateľovi pokyn opäť konať a vec došetriť. Centrum bolo zriadené v roku 2002 ako spoločná nezisková organizácia bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza. Mestská časť pre ňu poskytla budovu na Karpatskej ulici.

Začiatkom roka 2015 prevzal vedenie centra Pavol Rusko. Podľa obžaloby z finančných prostriedkov určených na fungovanie Majáka nádeje financoval muzikál Rómeo a Júlia, ktorý produkoval v Prahe. Konkrétne išlo spolu o 101 000 eur, pričom financie podchádzali od Bratislavského samosprávneho kraja (15 000 eur) a Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny (86 000 eur). Rusko sa obvineniu bráni tým, že peniaze nadácii vrátil prostredníctvom predaja lístkov. „Všetky finančné prostriedky sa vrátili spolu so ziskom 5 000 eur,“ vyhlásil v decembri 2022.

V kauze centra pre zneužívané ženy sa viedlo aj trestné stíhanie pre porušenie povinností pri správe cudzieho majetku. To sa týkalo zámeru predať jeho budovu.

Viac k témam: Dotácie, Maják nádeje, Nezisková organizácia, Príprava vraždy Sylvie Volzovej, Subvenčný podvod, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), Súdy
Zdroj: SITA.sk – Kauza Maják nádeje by mohla byť uzavretá v októbri. Nešlo o subvenčný podvod, bránil sa na súde Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prenájom lukratívneho sídla pre Keketiho ministerstvo je exemplárny príklad rozhadzovania financií, tvrdí Viskupič (video)

Slovenskí daňoví poplatníci za „luxus pre ministra“ zaplatia za rok 1 787 000 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *