Home / SVET / Pápež František dal ženám hlasovacie právo na synode biskupov, podľa kardinála je to zmena ale nie revolúcia 

Pápež František dal ženám hlasovacie právo na synode biskupov, podľa kardinála je to zmena ale nie revolúcia 

27.4.2023 (SITA.sk) – Pápež po prvý raz umožní ženám hlasovať na vplyvnom celosvetovom stretnutí biskupov v októbri. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že nové, v stredu oznámené pravidlá dajú piatim rehoľným sestrám hlasovacie právo na synode, ktorá je pápežovým poradným orgánom.

Významný posun

V minulosti sa pritom ženy mohli na stretnutí zúčastniť len ako pozorovateľky.

I keď muži budú na tomto vplyvnom zhromaždení stále hlasovať vo väčšine, sú reformy považované za významný posun pre rímskokatolícku cirkev, v ktorej po stáročia dominujú muži.

Pápež František tiež v rozpore s tradíciou oznámil, že hlasovacie právo dostane aj 70 vybraných neklerikálnych členov náboženskej komunity, čím sa synoda odkloní od toho, aby bola výlučne stretnutím cirkevnej hierarchie.

Pápež, ktorý sa zasadzoval za reformu, podľa vlastných slov dúfa, že polovicu z nich budú tvoriť ženy, a dôraz kládol aj na zapojenie mladých ľudí.

Otázka zastúpenia žien

„Je to dôležitá zmena, nie je to revolúcia,“ povedal v súvislosti so zmenou hlavný organizátor synody, kardinál Jean-Claude Hollerich.

Vatikánsky korešpondent katolíckeho týždenníka The Tablet Christopher Lamb pre reláciu Newshour BBC World Service povedal, že tieto zmeny sú „veľmi významné“ a sú pokusom pápeža urobiť rozhodnutia o budúcnosti cirkvi inkluzívnejšími.

Reformy týkajúce sa žien podľa neho odrážajú „bezprecedentný“ dialóg o otázke zastúpenia žien, ktorý sa dial už nejaký čas. Zároveň však predpovedal, že pápež bude v súvislosti s týmto najnovším rozhodnutím čeliť „značnému odporu“ od niektorých častí cirkvi.

Viac k témam: hlasovacie právo, Rímskokatolícka cirkev, Synoda biskupov
Zdroj: SITA.sk – Pápež František dal ženám hlasovacie právo na synode biskupov, podľa kardinála je to zmena ale nie revolúcia  © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Putin odvolal štyroch námestníkov ministra obrany, na jedno miesto vymenoval svoju príbuznú

Putin minulý mesiac vymenoval za nového ministra obrany Andreja Belousova, ktorý nahradil dlhodobého šéfa rezortu Sergeja Šojgua.

Jeden komentár

  1. jednym slovom katastrofa!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *