Home / SLOVENSKO / Ukrajincovi odsúdenému za vraždu krajanky znížili trest, uložili mu aj psychiatrické liečenie

Ukrajincovi odsúdenému za vraždu krajanky znížili trest, uložili mu aj psychiatrické liečenie

20.4.2023 (SITA.sk) – Krajský súd v Bratislave na štvrtkovom verejnom zasadnutí v prípade Ukrajinca stíhaného za vraždu svojej krajanky obžalovanému mierne znížil trest. Ako uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, odvolací súd zrušil rozsudok Okresného súdu Bratislava III z januára tohto roku a sám rozhodol tak, že obžalovanému uložil trest vo výmere 14 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu so stredným stupňom stráženia.

Zákaz požívania alkoholických látok

Zároveň obžalovanému uložil ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou a ochranný dohľad na dobu tri roky,“ povedal hovorca s tým, že obžalovanému krajský súd uložil aj obmedzenie, konkrétne zákaz požívania alkoholických a iných návykových látok. „Rozsudok je právoplatný,“ dodal Adamčiak.

Ukrajinec Volodymyr Moiseienko ešte v januári tohto roku pred senátom Okresného súdu Bratislava III priznal, že začiatkom júna minulého roku uškrtil na bratislavskom internáte Mladá garda svoju krajanku Máriu.

Skutok zároveň oľutoval. Súd jeho vyhlásenie o vine akceptoval. Následne obžalovanému na návrh prokurátora uložil trest 14 rokov a šesť mesiacov väzenia, ktorý si mal odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia.

Ochranné psychiatrické liečenie

Podľa znaleckého posudku trpí obžalovaný parciálnou poruchou osobnosti a odporúčajú mu preto liečbu ústavnou formou. Súd vyhovel aj tomuto návrhu a uložil obžalovanému ochranné psychiatrické liečenie a tiež ochranný dohľad na dobu troch rokov. Zároveň Moiseienko dostal aj zákaz konzumovať alkoholické nápoje a iné návykové látky.

Motívom vraždy 21-ročnej ženy, ktorá študovala prvý inžiniersky ročník na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, malo byť to, že nepomohla obžalovanému pri skúške. Obhajoba argumentovala, že obžalovaný, ktorý bol spolužiakom zavraždenej v čase spáchania skutku, nebol psychicky v poriadku, keďže mu už skôr diagnostikovali schizofréniu. Keďže navyše sám oznámil svoj čin na polícii, navrhovali obhajcovia mimoriadne zníženie trestu.

Viac k témam: Psychiatrická nemocnica, Súdy, Vražda
Zdroj: SITA.sk – Ukrajincovi odsúdenému za vraždu krajanky znížili trest, uložili mu aj psychiatrické liečenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficov atentátnik Juraj Cintula putuje do väzby, sudca sa stotožnil s návrhom prokurátorky (video+foto)

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu neprijal písomný sľub obvineného.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *