Home / SVET / Svet sa nachádza v bode obratu, povedal šéf japonskej diplomacie Hajaši

Svet sa nachádza v bode obratu, povedal šéf japonskej diplomacie Hajaši

17.4.2023 (SITA.sk) – Ministri zahraničných vecí krajín združených v skupine G7 sa zaviazali k prísnejšiemu postoju k zvyšujúcim sa čínskym vyhrážkam voči Taiwanu i k severokórejským testom zbraní s dlhým doletom.

Globálne výzvy

Diplomati sa zišli v japonskom rezorte Karuizawa na niekoľkodňových rokovaniach, ktoré pripravujú cestu pre akciu na samite lídrov G7 v máji v Hirošime.

Ministri sa zišli v nedeľu večer na pracovnej večeri, ktorá bola ich prvým formálnym stretnutím. Šéf japonskej diplomacie Jošimasa Hajaši vyzval na pokračovanie v dialógu s Čínou o mnohých globálnych výzvach, pri ktorých je účasť Pekingu kľúčová.

Medzi čínske záujmy, ktoré sú prepojené so záujmami bohatých demokracií, patrí globálny obchod, financie a úsilie v oblasti klímy, pripomína agentúra AP.

Nárokovanie na svoje územie

Diplomati však chcú riešiť aj čoraz agresívnejší postoj Číny v severovýchodnej Ázii, najmä k Taiwanu, ktorý si nárokuje ako svoje územie.

Hajaši povedal ministrom, že vonkajšie štáty musia pokračovať v „budovaní konštruktívneho a stabilného vzťahu a zároveň priamo vyjadrovať naše obavy a vyzývať Čínu, aby konala ako zodpovedný člen medzinárodného spoločenstva“, uvádza sa v zhrnutí večere.

Odpálenie balistickej rakety

Hajaši tiež vyjadril vážne obavy „nad severokórejským odpálením balistických rakiet s bezprecedentnou frekvenciou a bezprecedentnými spôsobmi“, vrátane odpálenia medzikontinentálnej balistickej rakety z predchádzajúceho týždňa.

Ministri zahraničia G7 podľa zmieneného zhrnutia odsúdili opakované testy balistických striel, ktoré vykonáva Severná Kórea.

Pondelkovým rokovaniam bude dominovať najmä ruská vojna na Ukrajine. Svet sa nachádza v „bode obratu“ v súvislosti s bojmi na Ukrajine a musí „rozhodne odmietnuť jednostranné pokusy o zmenu status quo silou a ruskú agresiu proti Ukrajine a jej hrozby použitím jadrových zbraní“, povedal Hajaši kolegom.

Viac k témam: Balistická raketa, Summit G7, Taiwan, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Svet sa nachádza v bode obratu, povedal šéf japonskej diplomacie Hajaši © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plaváková označila situáciu okolo šéfa parlamentu za zvláštnu a je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť

Lucia Plaváková poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *