Home / SLOVENSKO / Práva bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej v kauze Fatima boli porušené, skonštatoval ústavný súd

Práva bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej v kauze Fatima boli porušené, skonštatoval ústavný súd

6.4.2023 (SITA.sk) – Najvyšší súd SR pri rozhodnutí o presunutí trestnej veci známej ako Fatima týkajúcej sa bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej z Okresného súdu v Trenčíne na Okresný súd v Trnave porušil jej práva.

Konštatuje to Ústavný súd SR v náleze z 30. marca tohto roku. ÚS SR zároveň uznesenie zrušil a vrátil najvyššiemu súdu na ďalšie konanie.

Macejková mala byť vylúčená

Jankovská v ústavnej sťažnosti namietala porušenie práva na prejednanie veci zákonným sudcom, a tiež porušenia jej základného práva na prejednanie veci nezávislým a nestranným súdom.

Dôvodom bolo, že napadnuté uznesenie vydal senát Najvyššieho súdu SR, ktorého súčasťou bola Ivetta Macejková. Tá mala byť podľa Jankovskej z rozhodovania vylúčená.

Podľa ústavného súdu, „ak vo veci sťažovateľky rozhodovala sudkyňa, u ktorej možno mať pochybnosti o jej nestrannosti, takýmto uznesením najvyššieho súdu došlo k porušeniu základných práv sťažovateľky“.

Jankovská súdila v Trenčíne

Najvyšší súd bude preto musieť opätovne rozhodovať o návrhu prokurátora o odňatí a prikázaní trestnej veci. „Najvyšší súd SR je povinný nahradiť sťažovateľke trovy konania 758,56 eura,“ dodal ústavný súd.

Najvyšší súd SR totiž ešte v roku 2021 odňal kauzu Fatima Okresnému súdu Trenčín a pridelil ju Okresnému súdu Trnava. Dôvodom bolo, že Jankovská v minulosti pôsobila na trenčianskom súde ako sudkyňa.

Kauza Fatima sa týka vydierania svedka Michala Vidu. Ten pôvodne od roku 2015 hovoril o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, Petra Vaska a ďalších ľudí.

V roku 2018 však otočil a svoje výpovede úplne zmenil. Dôvodom podľa neho bolo, že Jankovská a Vasko sa mu vyhrážali dlhoročným väzením. Okrem Moniky Jankovskej a jej svata Petra Vaska je v tejto kauze obžalovaný aj bývalý funkcionár polície Róbert Krajmer.

Viac k témam: Kauza Fatima
Zdroj: SITA.sk – Práva bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej v kauze Fatima boli porušené, skonštatoval ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

KDH poslalo list predsedníčke Ursule von der Leyen, Slovensko by nemalo byť finančne postihované za zrušenie špeciálnej prokuratúry

Hnutie zdôrazňuje, že zmena v trestnom práve je vnútornou záležitosťou Slovenskej republiky ako členského štátu EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *