Home / SLOVENSKO / Práva bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej v kauze Fatima boli porušené, skonštatoval ústavný súd

Práva bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej v kauze Fatima boli porušené, skonštatoval ústavný súd

6.4.2023 (SITA.sk) – Najvyšší súd SR pri rozhodnutí o presunutí trestnej veci známej ako Fatima týkajúcej sa bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej z Okresného súdu v Trenčíne na Okresný súd v Trnave porušil jej práva.

Konštatuje to Ústavný súd SR v náleze z 30. marca tohto roku. ÚS SR zároveň uznesenie zrušil a vrátil najvyššiemu súdu na ďalšie konanie.

Macejková mala byť vylúčená

Jankovská v ústavnej sťažnosti namietala porušenie práva na prejednanie veci zákonným sudcom, a tiež porušenia jej základného práva na prejednanie veci nezávislým a nestranným súdom.

Dôvodom bolo, že napadnuté uznesenie vydal senát Najvyššieho súdu SR, ktorého súčasťou bola Ivetta Macejková. Tá mala byť podľa Jankovskej z rozhodovania vylúčená.

Podľa ústavného súdu, „ak vo veci sťažovateľky rozhodovala sudkyňa, u ktorej možno mať pochybnosti o jej nestrannosti, takýmto uznesením najvyššieho súdu došlo k porušeniu základných práv sťažovateľky“.

Jankovská súdila v Trenčíne

Najvyšší súd bude preto musieť opätovne rozhodovať o návrhu prokurátora o odňatí a prikázaní trestnej veci. „Najvyšší súd SR je povinný nahradiť sťažovateľke trovy konania 758,56 eura,“ dodal ústavný súd.

Najvyšší súd SR totiž ešte v roku 2021 odňal kauzu Fatima Okresnému súdu Trenčín a pridelil ju Okresnému súdu Trnava. Dôvodom bolo, že Jankovská v minulosti pôsobila na trenčianskom súde ako sudkyňa.

Kauza Fatima sa týka vydierania svedka Michala Vidu. Ten pôvodne od roku 2015 hovoril o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, Petra Vaska a ďalších ľudí.

V roku 2018 však otočil a svoje výpovede úplne zmenil. Dôvodom podľa neho bolo, že Jankovská a Vasko sa mu vyhrážali dlhoročným väzením. Okrem Moniky Jankovskej a jej svata Petra Vaska je v tejto kauze obžalovaný aj bývalý funkcionár polície Róbert Krajmer.

Viac k témam: Kauza Fatima
Zdroj: SITA.sk – Práva bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej v kauze Fatima boli porušené, skonštatoval ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Obvinení Béreš a Šofranko pri akcii Investor ostávajú vo väzbe, súd sťažnosti zamietol

NAKA v tejto veci vykonala raziu vo viacerých firmách Petra Béreša.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *