Home / EKONOMIKA / Európska komisia vyplatí Moldavsku finančnú podporu vo výške 50 miliónov eur, chystá aj ďalší grant

Európska komisia vyplatí Moldavsku finančnú podporu vo výške 50 miliónov eur, chystá aj ďalší grant

5.4.2023 (SITA.sk) – Európska komisia vyplatí Moldavsku finančnú podporu v objeme 50 miliónov eur. Podpora je súčasťou operácie makrofinančnej pomoci Európskej únie (EÚ) v celkovej hodnote 150 miliónov eur. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.

Európska podpora Moldavska

V rámci tejto druhej splátky Moldavsko dostalo grant vo výške 10 miliónov eur. Ďalšia splátka úverov v hodnote 40 miliónov eur bude nasledovať začiatkom mája.

Európska podpora pomôže Moldavsku, ktorého problémy zhoršila vojna na susednej Ukrajine, riešiť jeho naliehavé potreby financovania, podporí celkovú makroekonomickú stabilitu a zároveň umožní rozsiahle a ambiciózne reformy.

Krajina splnila politické podmienky

Komisia vyplatí spomenuté zdroje po tom, čo dospela k záveru, že Moldavsko splnilo politické podmienky dohodnuté s EÚ na uvoľnenie tohto vyplatenia.

Krajina posilnila správu verejného sektora, pokročila v riadení finančného sektora a pokrok nastal aj v posilňovaní právneho štátu.

Prvú splátku v objeme 50 miliónov eur dostalo Moldavsko v auguste 2022. Komisia tiež v januári tohto roku navrhla zvýšiť makrofinančnú pomoc Moldavsku až o 145 miliónov eur, čo v súčasnosti posudzujú Európsky parlament a Rada EÚ.

Viac k témam: Členské štáty, Finančná pomoc, makrofinančná pomoc, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Európska komisia vyplatí Moldavsku finančnú podporu vo výške 50 miliónov eur, chystá aj ďalší grant © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Americká vláda nenarazí na svoj limit pôžičiek, senát schválil zákon o zvýšení dlhového stropu

Platobná neschopnosť americkej vlády, ktorá sa dosiaľ nestala, by mohla vyvolať globálnu recesiu a stratu miliónov pracovných miest.

Jeden komentár

  1. zase brutalna korupcia nic viac nic menej…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *