Home / SVET / Vo Švédsku zatkli päť mužov podozrivých z terorizmu v súvislosti s pálením Koránu

Vo Švédsku zatkli päť mužov podozrivých z terorizmu v súvislosti s pálením Koránu

4.4.2023 (SITA.sk) – Švédske úrady zatkli piatich mužov podozrivých „z napomáhania teroristickým trestným činom“. Švédska bezpečnostná služba SÄPO v utorok informovala, že prípad súvisí s januárovým pálením Koránu v Štokholme a útok nehrozí.

Námestníčka šéfa protiteroristickej jednotky SÄPO Susanna Trehörning vo vyhlásení uviedla, že prípad má „medzinárodné spojenie s násilným islamistickým extrémizmom“. Švédsky verejnoprávny rozhlas informoval, že podozriví mali väzby na Islamský štát.

Mužov podľa Trehörning zatkli po „rozsiahlej spravodajskej a vyšetrovacej práci po protestoch, ktoré boli namierené proti Švédsku v súvislosti s ostro sledovaným pálením Koránu v januári a kde sa ozývajú medzinárodné výzvy na útoky“. Švédskej televízii SVT povedala, že podozriví boli vo „fáze plánovania“ a nechystali sa okamžite niečo urobiť.

V januári krajne pravicový aktivista z Dánska dostal povolenie na protest pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme, počas ktorého spálil najsvätejšiu knihu islamu. To rozhnevalo milióny moslimov po celom svete a vyvolalo protesty. Turecko v reakcii na to vyhlásilo, že neschváli švédske členstvo v NATO, kým krajina nezakáže takéto protesty. Vo Švédsku demonštrácie chráni sloboda prejavu.

Vo februári švédska polícia zamietla povolenie na protesty zahŕňajúce pálenie Koránu z obavy, že by mohli vyvolať teroristické útoky alebo útoky proti švédskym záujmom. Švédsky správny súd v utorok rozhodol, že sloboda zhromažďovania a demonštrácie sú ústavne chránené práva, a zrušil rozhodnutie polície s tým, že obavy z bezpečnostného rizika nestačia na obmedzenie práva demonštrovať.

Viac k témam: Korán, Protesty, Teroristický útok, vstup Švédska do NATO
Zdroj: SITA.sk – Vo Švédsku zatkli päť mužov podozrivých z terorizmu v súvislosti s pálením Koránu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Peskov potvrdil, že Rusko začalo sťahovať svoje mierové sily z Náhorného Karabachu

Rusko nasadilo niekoľko tisíc vojakov v Náhornom Karabachu v roku 2020 po vtedajšej eskalácii konfliktu Arménska a Azerbajdžanu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *