Home / SVET / Ruské úrady zverejnili krátke video ženy, ktorú zadržali v súvislosti s atentátom na prokremeľského blogera

Ruské úrady zverejnili krátke video ženy, ktorú zadržali v súvislosti s atentátom na prokremeľského blogera

3.4.2023 (SITA.sk) – Ruské ministerstvo vnútra zverejnilo krátke video podozrivej, ktorú zadržali v súvislosti s explóziou, pri ktorej v nedeľu v Petrohrade zahynul známy prokremeľský vojenský bloger. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Mužský hlas sa vo videu pýta ženy, ktorú ruské úrady identifikovali ako Dariu Trepovovú, či chápe, prečo ju zadržali.

Priznanie môže byť vynútené

Ona odpovedá kladne a hovorí, že ju zdržali preto, že bola na mieste vraždy Vladlena Tatarského, ktorý zomrel pri bombovom útoku v kaviarni Street Food Bar No. 1 v centre Petrohradu.

Ruské štátne médiá, s odvolaním sa na úrady a svedkov tvrdia, že výbušné zariadenie zrejme bolo v soške, ktorú Tatarskému dala žena v kaviarni.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Muž sa ďalej pýta Trepovovej, čo robila v kaviarni a ona odpovedá, že tam priniesla sošku. Odmietla však povedať, kto jej ju dal. Nie je pritom jasné, či vypovedá pod nátlakom, upozorňuje CNN.

Obhajcovia ľudských práv a medzinárodní pozorovatelia tvrdia, že ruská polícia bežne používa na získanie priznania mučenie a zlé zaobchádzanie. Ruská bezpečnostná služba zase používa nátlak a nástrahy na získavanie informátorov z radov ruských opozičných skupín.

Ženu zadržali v byte jej známeho

Manžel údajnej páchateľky je podľa CNN presvedčený, že Trepovová by nedokázala niekoho zabiť a že to na ňu „nastražili“.

Dmitrij Rylov, ktorý nie je v Rusku, povedal pre ruský nezávislý portál The Insider, že jeho ženu zadržali v byte známeho, ktorého tiež zatkli.

„Nastražili to na ňu a využili ju,“ skonštatoval Rylov s tým, že Daria mu povedala o tom, že potrebuje niekomu dať darček, aby k tejto osobe získala prístup. To podľa neho „znamená, že to nebolo niečo, čo malo vybuchnúť“.

Ruská protiteroristická agentúra medzitým v pondelok uviedla, že bombový útok zorganizovali ukrajinské bezpečnostné agentúry.

K Ukrajincom pridali Navaľného

Štyridsaťročný Vladlen Tatarskij zahynul v nedeľu, keď viedol diskusiu v kaviarni na brehu rieky Nevy v historickom centre Petrohradu. Explózia zároveň zranila viac ako 30 ľudí a 10 z nich je podľa úradov vo vážnom stave.

Ruské úrady tvrdia, že útok na Tatarského „naplánovali ukrajinské špeciálne služby“ so zapojením ľudí, ktorí spolupracovali s protikorupčnou nadáciou vytvorenou uväzneným vodcom ruskej opozície Alexejom Navaľným.

Poznamenali, že zatknutá podozrivá bola „aktívnou podporovateľkou“ Navaľného skupiny.

Viac k témam: Bloger, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ruské úrady zverejnili krátke video ženy, ktorú zadržali v súvislosti s atentátom na prokremeľského blogera © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nemecká polícia zhabala kokaín za 2,6 miliardy eur, ide o najväčšie skonfiškovanie množstva drogy v histórii krajiny

V súvislosti s tým zatkli sedem ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *