Home / SVET / Pápež deň po návrate z nemocnice viedol omšu na Kvetnú nedeľu, v kázni spomenul globálne problémy (foto)

Pápež deň po návrate z nemocnice viedol omšu na Kvetnú nedeľu, v kázni spomenul globálne problémy (foto)

2.4.2023 (SITA.sk) – Pápež František viedol omšu na Kvetnú nedeľu na vatikánskom Námestí svätého Petra deň po tom, čo ho prepustili z nemocnice, kde sa liečil so zápalom priedušiek.

Napriek tomu, že mal slabý hlas, pápež prečítal 15-minútovú homíliu a nevynechal občasné poznámky. V kázni sa zameral na chvíle, keď ľudia pociťujú „extrémnu bolesť, lásku, ktorá zlyhá, alebo je odmietnutá či zradená“.

Spomenul viaceré globálne problémy

Spomenul „deti, ktoré sú odmietnuté alebo potratené“, ako aj rozbité manželstvá, „formy sociálneho vylúčenia, nespravodlivosti a útlaku a osamelosť choroby“. Hovoril o samote a opustení, pričom vyhlásil, že „celé národy sú vykorisťované a opustené; chudobní žijú na našich uliciach a my sa pozeráme na druhú stranu; migranti už nie sú tváre, ale čísla; väzňov sa zriekame, sú to ľudia odpísaní ako problémy“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
VATIKÁN: Pápež František viedol omšu na Kvetnú nedeľu

Na konci sa František poďakoval prítomným, ktorých bolo na námestí zhruba 60-tisíc, a potom sa ešte previezol papamobilom medzi veriacimi.

Poukázal na ruskú vojnu na Ukrajine

Nedeľňajšia bohoslužba otvorila podujatiami plný Svätý týždeň, ktorý pre pápeža zahŕňa napríklad aj štvrtkovú bohoslužbu vo väzení pre mladistvých v Ríme.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

František povedal, že počas týždňa budú intenzívnejšie modlitby za „umučený ukrajinský ľud“ a odkazujúc na ruskú vojnu na Ukrajine poznamenal, že olivové ratolesti, ktorými mávajú katolíci na Kvetnú nedeľu, sú symbolmi Ježišovho mieru.

Viac k témam: Kvetná nedeľa, Omša, Pápež, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Pápež deň po návrate z nemocnice viedol omšu na Kvetnú nedeľu, v kázni spomenul globálne problémy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Haváriu vlakov v Indii spôsobila chyba signalizácie, zomrelo viac ako 300 ľudí

Išlo o jednu z najsmrteľnejších železničných nehôd v krajine za desaťročia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *