Home / SVET / Svetoznámy japonský skladateľ Rjúiči Sakamoto zomrel vo veku 71 rokov

Svetoznámy japonský skladateľ Rjúiči Sakamoto zomrel vo veku 71 rokov

2.4.2023 (SITA.sk) – Vo veku 71 rokov zomrel známy japonský skladateľ, producent a herec Rjúiči Sakamoto. Jeho kancelária informovala, že umelec zomrel v utorok. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý pripomína, že v roku 2021 Sakamotovi po druhý raz diagnostikovali rakovinu.

Sakamoto sa narodil v roku 1952 v Tokiu a už ako 10-ročný začal študovať kompozíciu, pričom ho inšpirovali The Beatles či Claude Debussy. Kariéru odštartoval v roku 1978 ako klávesák formácie Yellow Magic Orchestra, známej aj pod skratkou YMO, ktorú založil spolu s Haruomim Hosonom a Jukihirom Takahašim.

Formácia vydala debutovú eponymnú nahrávku v roku 1978, po ktorej ešte na trh uviedli ďalšie počiny ako napríklad Solid State Survivor (1979), BGM (1981), Naughty Boys (1983) či Technodon (1993).

Sakamoto získal Oscara, Zlatý glóbus a tiež Grammy ako spoluautor hudby pre film Posledný cisár z roku 1987, v ktorom si aj zahral. Spolu s Richardom Horowitzom si v roku 1991 vyslúžil Zlatý glóbus aj za hudbu zo snímky Nebo, čo nás chráni. Spolu s Davidom Bowiem si zahral aj vo filme Veselé Vianoce, pán Lawrence (1983), ku ktorému tiež zložil hudbu, za ktorú získal cenu BAFTA.

Viac k témam: grammy, Úmrtie, Zlatý glóbus
Zdroj: SITA.sk – Svetoznámy japonský skladateľ Rjúiči Sakamoto zomrel vo veku 71 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Navaľnyj trávil čas na samotke písaním sarkastických požiadaviek vedeniu väznice, zamietli mu balalajku aj kenguru

Navaľného 6. júna čaká ďalšie pojednávanie pre proces na základe obvinenia z extrémizmu. To by ho mohlo udržať vo väzení na 30 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *