Home / SLOVENSKO / Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament

Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament

29.3.2023 (SITA.sk) – Národná rada SR v stredu prijala uznesenie k stanovisku Slovenska k podpore Ukrajiny v kontexte vojenskej agresie Ruskej federácie.

Do parlamentu ju predložila skupina poslancov strany Sloboda a Solidarita, hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, predseda NR SR Boris Kollár a nezaradení poslanci, medzi ktorými figuruje napr. Kristián Čekovský, Jana Žitňanská, Tomáš Valášek či Miroslav Kollár.

Ukrajina má právo na sebaobranu

Parlament prijatím uznesenia schválil stanovisko SR k podpore Ukrajiny v kontexte vojenskej agresie Ruskej federácie podľa ústavného zákona o spolupráci NR SR a vlády SR v záležitostiach Európskej únie (EÚ).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Slovensko tak podporuje poskytovanie všestrannej politickej, vojenskej, humanitárnej, materiálnej a makrofinančnej pomoci a podpory Ukrajine, ktorá má podľa Charty OSN neodňateľné právo na sebaobranu v prípade ozbrojeného útoku.

SR tak silne podporuje zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach, ako aj suverénne právo Ukrajiny, jej vlády a občanov rozhodovať o kľúčových otázkach svojej budúcnosti a národného záujmu.

SR prijatím uznesenia bude v tomto duchu a v súlade so svojimi záujmami a možnosťami, adekvátne postupovať pri formulovaní európskej politiky v kontexte vojenskej agresie Ruskej federácie proti Ukrajine a realizácie príslušných opatrení v mene stability a prosperity svojho bezprostredného susedstva, širšieho regiónu a Európy.

Vláda má rešpektovať stanovisko SR

NR SR zároveň skonštatovala, že podľa ústavného zákona o spolupráci NR SR a vlády SR v záležitostiach EÚ, parlament môže schvaľovať stanoviská SR aj v ďalších záležitostiach EÚ, ak ju o to požiada vláda alebo najmenej pätina poslancov NR SR.

Prijatím uznesenia parlament požiadal vládu SR na národnej úrovni, ako aj pri rokovaniach a hlasovaniach v inštitúciách a orgánoch EÚ dôsledne rešpektovať stanovisko SR.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Slovensko podporuje Ukrajinu a bude jej pomáhať pri obrane proti ruskej agresii, uzniesol sa parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficov atentátnik Juraj Cintula putuje do väzby, sudca sa stotožnil s návrhom prokurátorky (video+foto)

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu neprijal písomný sľub obvineného.

Jeden komentár

  1. adamkratochvil

    iba mala poznamka viac slov nie su hodní, „vazeny slovensky parlament“ vacsina ludi na Slovensku si toto vobec nemysli…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *