Home / SLOVENSKO / Starostkou v Chmiňanoch sa stala Tomaščíková, voľby sa opakovali pre zrejme najtesnejší výsledok

Starostkou v Chmiňanoch sa stala Tomaščíková, voľby sa opakovali pre zrejme najtesnejší výsledok

28.3.2023 (SITA.sk) – Novou starostkou obce Chmiňany (okres Prešov) sa stala Katarína Tomaščíková. Kandidátka Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) získala vo víkendových doplňujúcich voľbách do orgánov samosprávy obcí, v súboji dvoch kandidátov, najviac platných hlasov.

S rozdielom hlasu

Svojho protikandidáta Mareka Jarkovského porazila o 84 hlasov. V Chmiňanoch sa voľby opakovali po tom, čo v októbrových spojených voľbách zaznamenali v obci zrejme najtesnejší volebný výsledok, keď súboj troch kandidátov na starostu skončil s rozdielom jediného hlasu.

V októbri sa o post starostu obce uchádzali štyria kandidáti. Z odovzdaných 452 hlasov bolo platných 448. Tomaščíková aj Jarkovský, ktorý predtým kandidoval ako nezávislý a tentoraz ako kandidát Strany rómskej koalície (SRK), získali zhodne po 147 platných hlasov (32,81 percent). Voľby v tejto obci sa preto museli opakovať.

Bez tretieho kandidáta

Tentokrát sa však už do nich nezapojil v poradí tretí kandidát a dlhoročný starosta Cyril Miškuf (Hlas-SD), ktorého od dvojice protikandidátov delil v pôvodnom termíne volieb jediný hlas.

Získal ich 146 (32,58). Miškuf viedol obec počas siedmich volebných období. V opakovaných voľbách nekandidoval, na kandidátskej listine strany Hlas-SD ho vystriedal Jaroslav Dubinský, ktorý sa ale ešte pred hlasovaním vzdal.

Výraznejšie v októbri zaostala iba Daniela Novotná (Život – národná strana) s ôsmimi získanými hlasmi (1,78 percent). O post starostky sa v doplňujúcich voľbách už neuchádzala.

Volebná účasť

Ako vyplýva z volebných výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR, rozhodovalo sa tak medzi dvoma kandidátmi, z ktorých napokon uspela 47-ročná účtovníčka Katarína Tomaščínová.

Z 508 odovzdaných platných hlasov získala 296 (58,26 percent). Jej protikandidát, 36-ročný nezamestnaný Marek Jarkovský, dostal 212 platných hlasov (41,73 percent). Volebná účasť dosiahla 76,33 percent, keď zo 676 zapísaných voličov sa na voľbách zúčastnilo 516. Osem hlasov bolo neplatných.

Viac k témam: Komunálne voľby, Starostka
Zdroj: SITA.sk – Starostkou v Chmiňanoch sa stala Tomaščíková, voľby sa opakovali pre zrejme najtesnejší výsledok © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Akou krajinou sme? Podľa Ódora je výsledok volieb zrkadlom našej spoločnosti a je potrebné sa doň hlboko pozrieť

Zároveň premiér poďakoval aj tým, ktorí sa podieľali na priebehu volieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *