Home / SVET / Maďarsko ratifikovalo vstup Fínska do NATO, potrebuje ešte súhlas Turecka

Maďarsko ratifikovalo vstup Fínska do NATO, potrebuje ešte súhlas Turecka

27.3.2023 (SITA.sk) – Maďarský parlament v pondelok ratifikoval vstup Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Severskú krajinu tak po mesiacoch odkladov priblížil k členstvu vo vojenskej aliancii. Fínsko potrebuje už len ratifikáciu Turecka.

Za fínske členstvo v NATO hlasovalo 182 poslancov maďarského parlamentu a šesť bolo proti. Nikto sa nezdržal hlasovania.

Hlasovanie sa uskutočnilo po tom, čo maďarská vláda frustrovala spojencov v NATO a Európskej únii opakovaným odkladaním hlasovania po niekoľko mesiacov, aj keď takmer všetci ostatní členovia aliancie ratifikovali protokol Fínska.

Fínsko a susedné Švédsko požiadali o členstvo v NATO pred desiatimi mesiacmi v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, čím sa vzdali desaťročia trvajúcej neutrality. Švédske členstvo v aliancii ešte neschválili ani Maďarsko ani Turecko. Prijatie nových členov si vyžaduje jednomyseľný súhlas existujúcich členov.

Viac k témam: vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk – Maďarsko ratifikovalo vstup Fínska do NATO, potrebuje ešte súhlas Turecka © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Žiadosť prokurátora ICC o zatykače na izraelských predstaviteľov vyvoláva vo svete kritiku i pochvalu

Prezident Spojených štátov, dôležitého spojenca Izraela, Joe Biden krok prokurátora označil za "poburujúci".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *