Home / SLOVENSKO / V procese s exšéfom operatívcov NAKA Kaľavským má vypovedať kajúcnik Petrov, prezývaný Tiger

V procese s exšéfom operatívcov NAKA Kaľavským má vypovedať kajúcnik Petrov, prezývaný Tiger

27.3.2023 (SITA.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku má vo štvrtok 30. marca pokračovať hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jánom Kaľavským.

Ako svedok by mal na pojednávaní vypovedať Peter Petrov prezývaný Tiger. Ten ako takzvaný kajúcnik vypovedá vo viacerých mediálne sledovaných kauzách.

Ján Kaľavský je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Z tohto dôvodu začiatkom marca na súde vypovedal prostredníctvom telemostu zo Sarajeva, pričom zdôraznil, že sa necíti byť vinný.

Mal prezrádzať citlivé informácie

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Predmetom obžaloby je podľa ÚŠP prezrádzanie citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

Chránil „Tigra“ a poskytoval mu informácie

Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Pertovovi prezývanému Tiger. Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš. Taktiež Ján Kaľavský podľa prokuratúry zatajil niektoré získané informácie kolegom, aby chránil Tigra.

Ten sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Takisto podľa obžaloby Ján Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Obmedzenia mu neskôr zrušili

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby.

Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

Viac k témam: Kajucnik, Korupcia, Súdy, Úplatky
Zdroj: SITA.sk – V procese s exšéfom operatívcov NAKA Kaľavským má vypovedať kajúcnik Petrov, prezývaný Tiger © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bezzásahový režim nenesie vinu za tragédiu v Monkovej doline, podobným situáciám sa podľa ochranárov nedá úplne vyhnúť

Ich častosť a závažnosť však môže byť zvyšovaná klimatickou zmenou, tvrdí iniciatíva My sme les.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *