Home / SLOVENSKO / Taliansky SAMP/T Mamba na Slovensku nahradí systémy Patriot, inštaláciu dokončujú v Kuchyni

Taliansky SAMP/T Mamba na Slovensku nahradí systémy Patriot, inštaláciu dokončujú v Kuchyni

14.3.2023 (SITA.sk) – V Kuchyni v okrese Malacky dokončujú inštaláciu talianskeho taktického systému protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba. Tento systém tak nahrádza americký systém Patriot.

Proces rotácie batérií sa uskutoční takým spôsobom, aby nebola nijak narušená kontinuita posilnenia protivzdušnej obrany Slovenska.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kakaščíková.

Porovnateľné operačné výkony

Rezort obrany vysvetlil, že v oboch prípadoch ide o systém protivzdušnej obrany stredného dosahu, majú teda porovnateľné operačné výkony.

Taliansky systém predstavuje viac ako 100 kusov techniky, ktorú bude obsluhovať 150 príslušníkov talianskych ozbrojených síl.

Rotácie personálu a techniky

Ako informoval rezort obrany, v utorok sa počas slávnostného nástupu uskutočnilo oficiálne odovzdanie úlohy medzi batériou Patriot a batériou SAMP/T Mamba.

Toto nasadenie vnímam ako silný a jednoznačný dôkaz pripravenosti a ochoty členských krajín NATO zaistiť našu spoločnú obranu a bezpečnosť. Bez ohľadu na otázky o dĺžke pôsobenia – spojenci jasne deklarujú podporu a posilňovanie našich spôsobilostí tak dlho, ako to bude potrebné,“ uviedol poverený minister obrany SR Jaroslav Naď.

Dodal, že rotácie personálu a techniky sú prirodzenou súčasťou pôsobenia ako v rámci Mnohonárodných bojových skupín NATO, tak aj jednotiek, ktoré pôsobia v medzinárodnom krízovom manažmente, vrátane Slovenských „Dôvody môžu byť rôzne – napríklad údržba, ako je tomu v prípade odsunu americkej batérie so systémom Patriot do miesta svojej stálej dislokácie v Nemecku,“ uzavrel Naď.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Minister obrany, Protiraketový systém Patriot, systém protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba
Zdroj: SITA.sk – Taliansky SAMP/T Mamba na Slovensku nahradí systémy Patriot, inštaláciu dokončujú v Kuchyni © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda vytvorí pracovnú skupinu, ktorej cieľom bude zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku

Pracovná skupina bude navrhovať odporúčania na riešenie preventívnych opatrení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *