Home / SVET / Gruzínskemu exprezidentovi Saakašvilimu vraj vo väzení zlyhávajú orgány a je „blízko smrti“

Gruzínskemu exprezidentovi Saakašvilimu vraj vo väzení zlyhávajú orgány a je „blízko smrti“

13.3.2023 (SITA.sk) – Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili povedal, že ho vo väzení otrávili a dodal, že je „blízko smrti“.Na začiatku som mal 120 kilogramov, teraz mám 64. Ak budem mať menej ako 60, lekári predpovedajú zlyhanie viacerých orgánov. Stále som v posteli, moje kosti sa rozpadávajú a spôsobuje to neznesiteľnú bolesť,“ uviedol Saakašvili v rozhovore pre Sky News.

Saakašviliho mohli otráviť

Gruzínske úrady údajne zamietli Saakašviliho tvrdenia a nedovolili, aby dostal lekársku starostlivosť v zahraničí. „Je to hrozný pohľad,“ povedal pre Sky News Saakašviliho právnik Šalva Chačapuridze. „Vyzerá ako väzeň v koncentračnom tábore v nacistickom Nemecku.“

Gruzínska opozícia už v decembri vyslovila obavy, že Saakašviliho mohli otráviť, a žiadala o jeho prepustenie. Vo vyhlásení vtedy uviedla, že hoci bol v čase zatknutia v októbri 2021 celkovo zdravý, odvtedy trpí úbytkom hmotnosti, bolesťami pohybového ústrojenstva a svalovou atrofiou, „čo môže byť výsledkom nediagnostikovaného infekčného procesu a/alebo možnej intoxikácie“.

Traumatická stresová porucha

Toxikologické vyšetrenie u neho podľa nej ukázalo zvýšené hladiny bária, bizmutu a ortuti a s najväčšou pravdepodobnosťou utrpel vo väzení poranenie chrbtice a vyvinula sa u neho ťažká forma traumatickej stresovej poruchy.

Saakašvili, ktorý bol prezidentom v období 2004 – 2007 a 2008 – 2013, v roku 2013 odišiel do exilu na Ukrajinu a získal tam občianstvo. V Gruzínsku ho odsúdili na šesť rokov väzenia za zneužívanie moci. Zatkli ho 1. októbra 2021, keď sa po niekoľkých rokoch vrátil do Gruzínska, aby povzbudil opozíciu pred komunálnymi voľbami v krajine.

Gruzínska ombudsmanka pre ľudské práva Nino Lomdžaria v novembri uviedla, že Saakašvilimu neposkytujú náležitú lekársku starostlivosť a spoluväzni ho zneužívajú.

Vyhliadky na kandidatúru

Európsky parlament vydal 15. februára uznesenie, v ktorom žiada Saakašviliho, aby dostal potrebné lekárske ošetrenie. Vo vyhlásení sa uvádza, že ak by sa jeho zdravotný stav zhoršil, „poškodilo by to reputáciu Gruzínska a sťažilo by to jeho vyhliadky na kandidatúru do Európskej únie“.

Viac k témam: Gruzínsky exprezident, Otrávenie, Väzenie
Zdroj: SITA.sk – Gruzínskemu exprezidentovi Saakašvilimu vraj vo väzení zlyhávajú orgány a je „blízko smrti“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čína naznačila zvýšenie vojenskej pomoci Rusku, ale podľa Bidena zatiaľ zbrane neposkytla

William Burns minulý mesiac uviedol, že Spojené štáty sú presvedčené, že Čína uvažuje o dodávkach letálnych zbraní Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *