Home / SLOVENSKO / V kauze vraždy Jána Kuciaka je ešte vytýčených šesť pojednávaní, v apríli sa očakáva vynesenie rozsudku

V kauze vraždy Jána Kuciaka je ešte vytýčených šesť pojednávaní, v apríli sa očakáva vynesenie rozsudku

13.3.2023 (SITA.sk) – V kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho je na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vytýčených ešte šesť termínov hlavného pojednávania.

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, najbližšie sa má uskutočniť v piatok 17. marca. Ďalšie termíny sú vytýčené na 28. marca a 5.,6., 21. a 24. apríla. Práve v apríli sa pritom očakáva vynesenie rozsudku v obnovenom procese. Väčšina dôkazov navrhnutých prokuratúrou aj obhajcami totiž už bola vykonaná.

Prípad sa prejednáva od minulého apríla

Najvyšší súd (NS) SR v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla minulého roku.

Súd pripojil ďalšiu obžalobu

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič. Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

Viac k témam: Príprava vraždy, Súdy, Vražda novinára
Zdroj: SITA.sk – V kauze vraždy Jána Kuciaka je ešte vytýčených šesť pojednávaní, v apríli sa očakáva vynesenie rozsudku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

KDH poslalo list predsedníčke Ursule von der Leyen, Slovensko by nemalo byť finančne postihované za zrušenie špeciálnej prokuratúry

Hnutie zdôrazňuje, že zmena v trestnom práve je vnútornou záležitosťou Slovenskej republiky ako členského štátu EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *