Home / SVET / Kim Čong-un vyzval severokórejskú armádu, aby sa pripravila na vojnu (foto)

Kim Čong-un vyzval severokórejskú armádu, aby sa pripravila na vojnu (foto)

10.3.2023 (SITA.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval armádu, aby sa pripravila na „zbesilé prípravy na vojnu“ nepriateľov. Odkazoval tým zjavne na vojenské cvičenia amerických a juhokórejských síl.

Štátna tlačová agentúra KCNA informovala, že Kim, ktorý dozeral na cvičenia delostrelectva, naliehal na svojich vojakov, aby boli pripravení „v drvivej väčšine reagovať a zadržať“ vojenskú akciu nepriateľov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Jednotky v prvej línii by podľa neho mali vylepšiť svoje schopnosti, aby mohli vykonávať svoje dve hlavné strategické misie – „prvú odradiť vojnu a druhú prevziať iniciatívu vo vojne“.

Odpálených rakiet mohlo byť viac

Spomenuté cvičenia delostrelectva simulovali útok na juhokórejské letisko. KCNA nešpecifikovala, aké zbrane manévre zahŕňali ani koľko rakiet armáda vystrelila. Vo štvrtok juhokórejská armáda informovala, že zaznamenala vystrelenie balistickej rakety krátkeho doletu a preskúmava, či KĽDR neodpálila simultánne viacero striel.

Severokórejské noviny Rodong Sinmun v piatok zverejnili fotografie, na ktorých je vidno prinajmenšom šesť odpaľovaných rakiet.

Manévrom sa prizerala aj jeho dcéra

Kim sa manévrom prizeral z pozorovacieho stanoviska spolu s vojenskými predstaviteľmi a jeho dcérou, ktorá sa pravdepodobne volá Kim Ču-ä a má desať rokov. Dievča sa ukázalo už na niekoľkých podujatiach súvisiacich s armádou, pričom po prvý raz to bolo v novembri pri teste medzikontinentálnej balistickej rakety.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie v piatok vyzvalo KĽDR, aby prestala zvyšovať napätie „bezohľadnými jadrovými a raketovými programami a vojenskými provokáciami“.

Hovorca rezortu pre novinárov povedal, že Severná Kórea sa musí namiesto toho sústrediť na starostlivosť o živobytie ľudí a vydať sa cestou k budovaniu mieru na Kórejskom polostrove.

Viac k témam: Balistické rakety, Severokórejský vodca, Vojenské cvičenia
Zdroj: SITA.sk – Kim Čong-un vyzval severokórejskú armádu, aby sa pripravila na vojnu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gruzínska prezidentka Zurabišviliová vetovala zákon o zahraničnom vplyve, údajne je v rozpore so všetkými európskymi normami

Vládnuca strana Gruzínsky sen má dostatočnú väčšinu na to, aby jej veto prelomila a očakáva sa, že tak urobí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *