Home / EKONOMIKA / Aktivačný príspevok už nebude automaticky nárokovateľný, práce už budú posudzovať výbory (video)

Aktivačný príspevok už nebude automaticky nárokovateľný, práce už budú posudzovať výbory (video)

9.3.2023 (SITA.sk) – Súčasný systém aktivačných prác na Slovensku od začiatku apríla tohto roka zanikne. Rezort práce a sociálnych vecí začína s projektom podpory udržania pracovných návykov, ktorý sa bude financovať zo štátneho rozpočtu.

Znevýhodnení uchádzači o zamestnanie

Uchádzači o zamestnanie budú počas najviac šiestich mesiacov dostávať aktivačný príspevok v sume 75,70 eura mesačne a obce príspevok na osobu v sume 34,22 eura na zakúpenie pracovných nástrojov.

Ako na tlačovej besede uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak, zásadnou zmenou bude to, že aktivačné práce budú posudzovať výbory pre otázky zamestnanosti. Samospráva tak bude musieť preukázať, akých ľudí na aké aktivačné práce potrebuje. Aktivačný príspevok tak už nebude automaticky nárokovateľný.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Druhou možnosťou bude projekt aktivácie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Ide o projekt zameraný na vykonávanie kvalifikovanejších pracovných činností, akými sú napríklad pomoc v školských, zdravotníckych zariadeniach, administratívna činnosť či pomoc v domovoch sociálnych služieb.

90-tisíc voľných pozícií

Finančný príspevok budú úrady práce poskytovať nezamestnanému tri až päť mesiacov vo výške životného minima, čo je aktuálne 234,42 eura mesačne.

Okrem toho bude mať nárok na príspevok v sume takmer 120 eur aj samotný organizátor prác, teda samospráva alebo nimi zriadené organizácie. Ten slúži na úhradu časti nákladov, ktoré súvisia s vykonávaním aktivácie a na poskytovanie príspevku na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca ako koordinátora.

Ak sa nezamestnaný nechce spoliehať na podporu od štátu, môže využiť ponuku na trhu práce. Aktuálne si nezamestnaní môžu vyberať z ponuky obsahujúcej viac ako 90-tisíc voľných pozícií. Takmer 9-tisíc z nich je určených pre osoby s nízkou kvalifikáciou alebo bez kvalifikácie. „Tie sú vhodné pre akéhokoľvek uchádzača o zamestnanie, ktorý chce pracovať,“ povedal Krajniak.

Úrady práce nezamestnaným podľa neho pomôžu poskytnúť zamestnávateľom a uchádzačom o zamestnanie pomoc pri hľadaní si práce.

Systém neprináša žiadne výsledky

V súčasnosti približne 18-tisíc dlhodobo nezamestnaných podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka cirkuluje medzi rôznymi aktívnymi opatreniami štátu na trhu práce.

„Po dvadsiatich rokoch je úplne zrejmé, že tento systém práce s nezamestnanými neprináša žiadne výsledky, ale stabilizuje situáciu v zlom stave, ktorý nechceme mať,“ povedal. Ľudia, ktorí poberajú aktivačný príspevok, podľa neho v zásade už nikdy nepracujú. „Veľká časť ľudí s dočasnou pomocou štátu cirkuluje už 20 rokov,“ zdôraznil Krajniak.

V mnohých obciach sa podľa neho len akože aktivujú uchádzači o zamestnanie. „Keď ide kontrola, tak zrazu na uliciach obce, ktorá je prázdna, je niekoľko sto ľudí, ktorí sa akože aktivujú, oprú sa o lopatu a keď kontrola sa končí, odchádzajú opäť do svojich príbytkov,“ tvrdí minister. Súčasné aktivačné práce tak podľa Krajniaka nezamestnaných neaktivujú.

Viac k témam: Aktivačné práce, Aktivačný príspevok, Dlhodobo nezamestnaní, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: SITA.sk – Aktivačný príspevok už nebude automaticky nárokovateľný, práce už budú posudzovať výbory (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nezamestnanosť sa blíži k rekordne nízkym číslam, druhý mesiac po sebe rástol aj počet zamestnaných cudzincov

Odtok uchádzačov o zamestnanie z evidencie naďalej prevyšuje prítok do evidencie, čo spôsobilo rekordne nízky počet ľudí bez práce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *