Home / SVET / Maďarská delegácia vyjadrila podporu švédskemu členstvu v NATO, s Fínskom si chcú ujasniť postoje

Maďarská delegácia vyjadrila podporu švédskemu členstvu v NATO, s Fínskom si chcú ujasniť postoje

7.3.2023 (SITA.sk) – Maďarská parlamentná delegácia v utorok vyjadrila svoju podporu členstvu Švédska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Delegácia sa stretla s predsedom švédskeho parlamentu Andreasom Norlénom, aby podľa maďarskej vládnej strany urovnala „politické spory“. Niektorí politici v Budapešti totiž vyjadrili pochybnosti nad tým, či podporiť členstvo Švédska a susedného Fínska v NATO, keď hovoria „nehanebné klamstvá“ o stave demokracie v Maďarsku.

Budapešť pravdepodobne členstvo ratifikuje

Maďarský premiér Viktor Orbán napríklad povedal, že „nie je správne, aby nás žiadali, aby sme ich vzali na palubu, zatiaľ čo oni šíria nehorázne lži o Maďarsku, o právnom štáte v Maďarsku, o našej demokracii a o živote tu“.

Predstavitelia maďarského parlamentu však v utorok naznačili, že Budapešť napokon ratifikuje prístupový protokol Švédska.

Podporujeme švédske členstvo v NATO. Dali sme jasne najavo, že maďarská vláda, maďarskí prezidentka, premiér a väčšina maďarských poslancov jasne podporuje členstvo Švédska v NATO,“ povedal švédskej agentúre TT podpredseda maďarského parlamentu Csaba Hende. Podľa jeho slov je tiež nevyhnutné zlepšiť bilaterálne vzťahy medzi Budapešťou a Štokholmom.

Predseda švédskeho parlamentného výboru pre zahraničné záležitosti Aron Emilsson, ktorý sa tiež stretol s maďarskou delegáciou, sa vyjadril, že Maďarsko si nekládlo žiadne podmienky. „Hovorili sme o posilnení a zlepšení bilaterálnych vzťahov a vzájomnom pochopení ústavných tradícií,“ povedal pre TT.

S Fínskom si chcú ujasniť postoje

Delegácia z Maďarska tiež navštívi Fínsko, aby si ujasnili svoje postoje. Cesta do severnej Európy oddialila plány na ratifikáciu prístupových protokolov a posunula hlasovanie v maďarskom parlamente o dva týždne. Parlament má teraz o opatrení hlasovať na schôdzi, ktorá sa začne 20. marca.

Maďarsko a Turecko sú jediné členské štáty, ktoré dosiaľ neratifikovali prístupové protokoly Švédska a Fínska do NATO. Severské krajiny o to požiadali v máji v reakcii na vojnu na Ukrajine.

Návšteva maďarskej delegácie sa koná v čase neformálneho dvojdňového stretnutia ministrov obrany Európskej únie v Štokholme a stretnutia generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom.

Viac k témam: Diplomacia, Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: SITA.sk – Maďarská delegácia vyjadrila podporu švédskemu členstvu v NATO, s Fínskom si chcú ujasniť postoje © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čína naznačila zvýšenie vojenskej pomoci Rusku, ale podľa Bidena zatiaľ zbrane neposkytla

William Burns minulý mesiac uviedol, že Spojené štáty sú presvedčené, že Čína uvažuje o dodávkach letálnych zbraní Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *