Home / SVET / Rusko odsúdilo opozičného blogera Ivanova za dezinformácie o armáde na viac ako osem rokov väzenia

Rusko odsúdilo opozičného blogera Ivanova za dezinformácie o armáde na viac ako osem rokov väzenia

7.3.2023 (SITA.sk) – Ruský súd poslal zakladateľa opozičného kanála na platforme Telegram za šírenie dezinformácií o ozbrojených silách krajiny na viac ako osem rokov do väzenia.

Dmitrij Ivanov si svoj trest odpyká vo väzenskej kolónii a štyri roky po prepustení nebude môcť byť prítomný na internete. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

O vojne sa vyjadroval priamo

Ivanov, bývalý študent Moskovskej univerzity, v kanáli na Telegrame určenom pre študentov univerzity údajne hovoril o útokoch ruskej armády v Zaporožskej jadrovej elektrárni i zabíjaní civilistov v Buči.

Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International tiež zverejnil videoodkaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a vyzval na protesty v Rusku. O vojne na Ukrajine sa bloger vyjadroval priamo a nepoužíval preferovaný termín Kremľa „špeciálna vojenská operácia“.

Zákon Kremľa o „dezinformáciách“

Ivanov, ktorý podľa záberov zo súdnej siene pri čítaní trestu pokrčil plecami a usmieval sa, trval na svojej nevinne aj na svojich vyjadreniach.

Krátko po začiatku invázie na Ukrajinu Kremeľ presadil zákon, ktorý kriminalizuje zverejňovanie „falošných informácií“ o vojne na Ukrajine. Za „diskreditáciu“ armády v Rusku hrozí trest až 15 rokov väzenia.

Viac k témam: Kremeľ, rusko-ukrajinský konflikt, Súdy, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Rusko odsúdilo opozičného blogera Ivanova za dezinformácie o armáde na viac ako osem rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude najnovšia americká pomoc pre Ukrajinu posledná?

Anton Hofreiter hovorí, že americká podpora Ukrajine sa stala príliš neistá vzhľadom na to, ako dlho bolo schvaľovanie ostatného balíka v slepej uličke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *