Home / SVET / Rusko odsúdilo opozičného blogera Ivanova za dezinformácie o armáde na viac ako osem rokov väzenia

Rusko odsúdilo opozičného blogera Ivanova za dezinformácie o armáde na viac ako osem rokov väzenia

7.3.2023 (SITA.sk) – Ruský súd poslal zakladateľa opozičného kanála na platforme Telegram za šírenie dezinformácií o ozbrojených silách krajiny na viac ako osem rokov do väzenia.

Dmitrij Ivanov si svoj trest odpyká vo väzenskej kolónii a štyri roky po prepustení nebude môcť byť prítomný na internete. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

O vojne sa vyjadroval priamo

Ivanov, bývalý študent Moskovskej univerzity, v kanáli na Telegrame určenom pre študentov univerzity údajne hovoril o útokoch ruskej armády v Zaporožskej jadrovej elektrárni i zabíjaní civilistov v Buči.

Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International tiež zverejnil videoodkaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a vyzval na protesty v Rusku. O vojne na Ukrajine sa bloger vyjadroval priamo a nepoužíval preferovaný termín Kremľa „špeciálna vojenská operácia“.

Zákon Kremľa o „dezinformáciách“

Ivanov, ktorý podľa záberov zo súdnej siene pri čítaní trestu pokrčil plecami a usmieval sa, trval na svojej nevinne aj na svojich vyjadreniach.

Krátko po začiatku invázie na Ukrajinu Kremeľ presadil zákon, ktorý kriminalizuje zverejňovanie „falošných informácií“ o vojne na Ukrajine. Za „diskreditáciu“ armády v Rusku hrozí trest až 15 rokov väzenia.

Viac k témam: Kremeľ, rusko-ukrajinský konflikt, Súdy, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Rusko odsúdilo opozičného blogera Ivanova za dezinformácie o armáde na viac ako osem rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stíhačky MiG-29 už chránia oblohu nad Charkovom, uviedla Kondratjuková v slovenskom parlamente

Olena Kondratjuková tiež zdôraznila, že Ukrajina navrhla svoj vlastný mierový vzorec, ktorý sa začína stiahnutím ruských síl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *