Home / SLOVENSKO / Vojna sa raz skončí a Káčer verí, že Slovensko sa zapojí do rekonštrukcie Ukrajiny

Vojna sa raz skončí a Káčer verí, že Slovensko sa zapojí do rekonštrukcie Ukrajiny

7.3.2023 (SITA.sk) – Som presvedčený, že po vojne sa do obnovy napadnutej Ukrajiny zapojí aj Slovensko. Uviedol to poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) Slovenskej republiky Rastislav Káčer v pondelok 6. marca v Michalovciach, kde rokoval s predstaviteľmi samosprávy a zástupcami neziskového sektora. Podľa šéfa rezortu diplomacie je to príležitosť aj pre celý región Zemplína. Informuje o tom tlačový odbor MZVaEZ SR.

Slováci sa zachovali správne

Po uplynutí roka od začiatku vojny Ruska proti Ukrajine prítomní spolu diskutovali o doterajšej pomoci utečencom, výmene informácií a dobrých príkladoch z praxe, ako aj o možných príležitostiach pre región východného Slovenska v súvislosti s povojnovou obnovou Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Káčer priznal, že sa vracia v myšlienkach do februára minulého roka a chce pripomenúť a oceniť, že občania Slovenska sa zachovali správne.

Už v prvých dňoch ruskej vojny proti Ukrajine sme sa zomkli a pomáhali, pretože sme videli, kto je agresor, jediný vinník, a kto je obeťou. Bolo to jasné vtedy a je to jasné aj teraz,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie s tým, že vo viacerých mestách Slovenska preto spontánne vznikali centrá, kam ľudia nosili potrebné veci a dobrovoľne sa hlásili, že chcú pomôcť a byť solidárni.

Káčer odsúdil dezinformácie

V tejto súvislosti vyzval na pokračovanie aktívnej spolupráce samospráv s lokálnymi i medzinárodnými organizáciami. Zároveň odsúdil šíriace sa dezinformácie a nenávistné prejavy, ktoré z ľudí zachraňujúcich si útekom z Ukrajiny holé životy, nevkusne robia terče.

Slovensko bude podľa ministra aj naďalej podporovať Ukrajinu v jej obrane pred agresorom, pretože je to správne a tiež preto, že stabilita a prosperita Ukrajiny je v našom záujme. Nielen pre región Zemplína, ale pre celé východné Slovensko sa podľa ministra v budúcnosti črtá príležitosť.

Vojna sa raz skončí

Ruská vojna proti Ukrajine sa raz skončí. Európska únia, jej členské štáty a ďalší partneri sľubujú pomoc pri rekonštrukcii Ukrajiny spojenú s miliardovými investíciami,“ dodal šéf diplomacie, ktorý je presvedčený, že naši východní susedia na nezištnú, rozhodnú a rýchlu slovenskú pomoc nezabudnú, a že do obnovy svojej krajiny zapoja aj slovenských aktérov.

Za možné oblasti spolupráce označil poľnohospodárstvo, rozvoj dopravy, obranný priemysel, vzdelávanie, vedu či výskum.

Viac k témam: Humanitárna pomoc, Minister zahraničných vecí, Plán rekonštrukcie Ukrajiny, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Vojna sa raz skončí a Káčer verí, že Slovensko sa zapojí do rekonštrukcie Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa namiesto vyučovania h3kovali

Študenti Gymnázia M. R. Štefánika sa včera neučili. Do školy zavítali známi influenceri v rámci preventívneho projektu H3KNISA a na viacerých workshopoch v malých skupinkách debatovali na rôzne témy, o ktoré sa zaujímajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *