Home / SLOVENSKO / Vojna sa raz skončí a Káčer verí, že Slovensko sa zapojí do rekonštrukcie Ukrajiny

Vojna sa raz skončí a Káčer verí, že Slovensko sa zapojí do rekonštrukcie Ukrajiny

7.3.2023 (SITA.sk) – Som presvedčený, že po vojne sa do obnovy napadnutej Ukrajiny zapojí aj Slovensko. Uviedol to poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) Slovenskej republiky Rastislav Káčer v pondelok 6. marca v Michalovciach, kde rokoval s predstaviteľmi samosprávy a zástupcami neziskového sektora. Podľa šéfa rezortu diplomacie je to príležitosť aj pre celý región Zemplína. Informuje o tom tlačový odbor MZVaEZ SR.

Slováci sa zachovali správne

Po uplynutí roka od začiatku vojny Ruska proti Ukrajine prítomní spolu diskutovali o doterajšej pomoci utečencom, výmene informácií a dobrých príkladoch z praxe, ako aj o možných príležitostiach pre región východného Slovenska v súvislosti s povojnovou obnovou Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Káčer priznal, že sa vracia v myšlienkach do februára minulého roka a chce pripomenúť a oceniť, že občania Slovenska sa zachovali správne.

Už v prvých dňoch ruskej vojny proti Ukrajine sme sa zomkli a pomáhali, pretože sme videli, kto je agresor, jediný vinník, a kto je obeťou. Bolo to jasné vtedy a je to jasné aj teraz,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie s tým, že vo viacerých mestách Slovenska preto spontánne vznikali centrá, kam ľudia nosili potrebné veci a dobrovoľne sa hlásili, že chcú pomôcť a byť solidárni.

Káčer odsúdil dezinformácie

V tejto súvislosti vyzval na pokračovanie aktívnej spolupráce samospráv s lokálnymi i medzinárodnými organizáciami. Zároveň odsúdil šíriace sa dezinformácie a nenávistné prejavy, ktoré z ľudí zachraňujúcich si útekom z Ukrajiny holé životy, nevkusne robia terče.

Slovensko bude podľa ministra aj naďalej podporovať Ukrajinu v jej obrane pred agresorom, pretože je to správne a tiež preto, že stabilita a prosperita Ukrajiny je v našom záujme. Nielen pre región Zemplína, ale pre celé východné Slovensko sa podľa ministra v budúcnosti črtá príležitosť.

Vojna sa raz skončí

Ruská vojna proti Ukrajine sa raz skončí. Európska únia, jej členské štáty a ďalší partneri sľubujú pomoc pri rekonštrukcii Ukrajiny spojenú s miliardovými investíciami,“ dodal šéf diplomacie, ktorý je presvedčený, že naši východní susedia na nezištnú, rozhodnú a rýchlu slovenskú pomoc nezabudnú, a že do obnovy svojej krajiny zapoja aj slovenských aktérov.

Za možné oblasti spolupráce označil poľnohospodárstvo, rozvoj dopravy, obranný priemysel, vzdelávanie, vedu či výskum.

Viac k témam: Humanitárna pomoc, Minister zahraničných vecí, Plán rekonštrukcie Ukrajiny, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Vojna sa raz skončí a Káčer verí, že Slovensko sa zapojí do rekonštrukcie Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd sa bude opäť zaoberať prípadom expolicajta Kučerku

Expolicajt Marián Kučerka sa opakovane nedostavil na zasadnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý mal rozhodnúť o jeho odvolaní proti neprávoplatnému odsúdeniu za prijímanie úplatku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *