Home / SVET / Ľudia po zemetrasení v Turecku potrebujú najmä prístrešie a hygienu, v dôsledku zlých podmienok prepukla aj nákaza

Ľudia po zemetrasení v Turecku potrebujú najmä prístrešie a hygienu, v dôsledku zlých podmienok prepukla aj nákaza

6.3.2023 (SITA.sk) – Mesiac po tom, ako ničivé zemetrasenie spustošilo časti Turecka a Sýrie, státisíce ľudí naďalej potrebujú primerané prístrešie a hygienu a potrebná miliardová pomoc pre preživších bola dosiaľ pokrytá len z 10 %. Ako v pondelok povedal predstaviteľ OSN, táto skutočnosť brzdí úsilie na riešenie humanitárnej krízy.

Tragédia modernej histórie

Zemetrasenie zo 6. februára a silné následné otrasy zabili v Turecku takmer 47-tisíc ľudí, zničili alebo poškodili približne 214-tisíc budov a státisíce ľudí zostali bez strechy nad hlavou.

Bola to najhoršia katastrofa v modernej histórii Turecka. OSN odhaduje, že v susednej Sýrii zemetrasenie pripravilo o život približne šesťtisíc ľudí, najmä na severozápade ovládanom povstalcami.

Dočasné ubytovanie

Podľa údajov tureckej vlády boli asi dva milióny ľudí, ktorí prežili, ubytovaní v dočasnom ubytovaní alebo evakuovaní z oblasti zničenej zemetrasením.

Približne 1,5 milióna ľudí sa usadilo v stanoch a ďalších 46-tisíc sa presťahovalo do kontajnerových domov. Ďalší žijú v internátoch a penziónoch, uviedla vláda.

„Vzhľadom na počet ľudí, ktorí boli premiestnení a zranení, a vzhľadom na úroveň devastácie, máme teraz rozsiahle humanitárne potreby. Máme niekoľko provincií, kde sa presťahovalo až 25 % populácie, niekedy sa bavíme o pol milióne ľudí. Takže výzvou, ktorú máme, je to, ako týmto komunitám zabezpečiť jedlo, prístrešie a vodu,“ povedal koordinátor OSN v Turecku Álvaro Rodríguez.

Prepuknutie svrabu

Zástupca OSN uviedol, že stany sú naďalej potrebné, aj keď nie sú „optimálnym riešením“ na ubytovanie ľudí. Poukázal tiež na niekoľko prípadov prepuknutia svrabu v dôsledku zlých hygienických podmienok.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii (fotografie)

Minulý mesiac OSN požiadala o 397,6 milióna dolárov na pomoc obetiam zemetrasenia v Sýrii a miliardu dolárov pre obete v Turecku na pokrytie núdzových potrieb na tri mesiace, ako sú potraviny, ochrana, vzdelávanie, voda a prístrešie. Rodríguez povedal, že výzva pre Turecko je financovaná len z 10 percent.

Fyzické škody

Svetová banka odhaduje, že zemetrasenie spôsobilo priame fyzické škody vo výške 34,2 miliardy dolárov, čo je ekvivalent 4 % tureckého HDP v roku 2021.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) žilo v 11 tureckých provinciách postihnutých zemetrasením viac ako 1,74 milióna utečencov. Turecký minister vnútra uviedol, že 4267 ľudí zabitých v Turecku boli občania Sýrie.

Rodríguez uviedol, že približne 40-tisíc Sýrčanov v Turecku sa vrátilo domov, aby skontrolovali rodinný alebo iný majetok, ako je pôda alebo bývanie, ktoré tam mohlo zasiahnuť zemetrasenie.

Viac k témam: Zemetrasenie v Turecku a Sýrii
Zdroj: SITA.sk – Ľudia po zemetrasení v Turecku potrebujú najmä prístrešie a hygienu, v dôsledku zlých podmienok prepukla aj nákaza © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plaváková označila situáciu okolo šéfa parlamentu za zvláštnu a je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť

Lucia Plaváková poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *