Home / SVET / Bielorusko odsúdilo opozičnú líderku Cichanovskú na 15 rokov väzenia, tresty dostali aj štyria ďalší

Bielorusko odsúdilo opozičnú líderku Cichanovskú na 15 rokov väzenia, tresty dostali aj štyria ďalší

6.3.2023 (SITA.sk) – Bieloruskú exilovú opozičnú líderku Sviatlanu Cichanovskú v Minsku v pondelok odsúdili na 15 rokov väzenia. Cichanovskú a ďalších štyroch členov bieloruskej opozície súdia v neprítomnosti pre obvinenia, ktoré zahŕňajú sprisahanie za účelom zvrhnutia vlády, vytvorenie a vedenie extrémistickej skupiny, podnecovanie k nenávisti a poškodzovanie národnej bezpečnosti.

Exilového politika Pavla Latušku odsúdili na 18 rokov väzenia. Maryja Morozová, Voľha Kavaľkovová a Siarhej Dylevskij dostali 12-ročné tresty.

Všetci piati obvinení opustili Bielorusko, keď po sporných prezidentských voľbách v roku 2020 v krajine vypukli masívne protesty. Autoritársky prezident Alexander Lukašenko získal ďalšie funkčné obdobie, no podľa opozície a Západu boli voľby zmanipulované. Protesty viedli k masívnemu záťahu proti disentu.

Viac k témam: Bieloruská opozícia, Bieloruský prezident, Odsúdenie, Väzenie
Zdroj: SITA.sk – Bielorusko odsúdilo opozičnú líderku Cichanovskú na 15 rokov väzenia, tresty dostali aj štyria ďalší © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gruzínska prezidentka Zurabišviliová vetovala zákon o zahraničnom vplyve, údajne je v rozpore so všetkými európskymi normami

Vládnuca strana Gruzínsky sen má dostatočnú väčšinu na to, aby jej veto prelomila a očakáva sa, že tak urobí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *