Home / SVET / Nemecko chce od Švajčiarska kúpiť nepoužívané Leopardy, mali by nahradiť tanky darované Ukrajine

Nemecko chce od Švajčiarska kúpiť nepoužívané Leopardy, mali by nahradiť tanky darované Ukrajine

3.3.2023 (SITA.sk) – Nemecko chce od Švajčiarska kúpiť nepoužívané tanky Leopard 2 ako náhradu za tie, ktoré Berlín a jeho západní spojenci posielajú na Ukrajinu. V piatok to oznámila švajčiarska vláda.

Švajčiarske ministerstvo obrany informovalo, že nemecké ministerstvá obrany a hospodárstva napísali 23. februára šéfke švajčiarskeho rezortu obrany Viole Amherd, predstavujúc záujem nemeckého výrobcu Rheinmetall na odkúpenie tankov Leopard 2, ktoré už švajčiarska armáda neplánuje používať.

Švajčiarsko si udržuje neutralitu

Ministerku pritom uistili, že tanky, v prípade, že by ich kúpili, nepošlú na Ukrajinu, ale budú použité v Nemecku alebo v partnerských krajinách z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európskej únie (EÚ) na vyplnenie medzier vo vlastných zásobách, ktoré vznikli v dôsledku darovania tankov Kyjivu a tiež na zlepšenie dostupnosti náhradných dielov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Práve to je totiž problém z pohľadu Švajčiarska, ktoré si dlhodobo udržuje neutralitu. Nemecko, napríklad, dosiaľ nedokázalo Švajčiarov presvedčiť, aby zo svojich zásob poskytli muníciu pre samohybný protilietadlový systém Gepard, ktorý Berlín poskytol Ukrajine.

Ministerstvo v e-mailovej reakcii neuviedlo, koľko tankov by chcelo Nemecko kúpiť, no podľa nemeckej agentúry dpa má Švajčiarsko 230 nemeckých tankov Leopard 2, z ktorých 96 nie je v prevádzke.

Hovorca nemeckého rezortu obrany Arne Collatz potvrdil záujem krajiny o tanky zo Švajčiarska, no dodal, že sa zatiaľ nediskutovalo o množstve.

Rozhodnúť musí parlament

Amherd tento týždeň odpovedala nemeckej vláde, že akýkoľvek predaj by vyžadoval rozhodnutie švajčiarskeho parlamentu, ktorý by musel tanky oficiálne vyňať zo služby, a i keď takéto diskusie sú, žiadne rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

Jej rezort pritom konštatoval, že podľa armády by malo byť v princípe možné zaobísť sa bez „obmedzeného množstva“ bojových tankov.

Nemecko by malo Ukrajine poskytnúť 18 tankov Leopard 2 zo zásob svojej armády, ktoré by mali doručiť ešte tento mesiac. Spoločne s tankmi zo Švédska a Portugalska by ich pritom malo byť dosť na zloženie jedného práporu. Tanky Leopard 2 na Ukrajinu posielajú aj Poľsko a ďalšie krajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: nemecký tank Leopard, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Nemecko chce od Švajčiarska kúpiť nepoužívané Leopardy, mali by nahradiť tanky darované Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gruzínska prezidentka Zurabišviliová vetovala zákon o zahraničnom vplyve, údajne je v rozpore so všetkými európskymi normami

Vládnuca strana Gruzínsky sen má dostatočnú väčšinu na to, aby jej veto prelomila a očakáva sa, že tak urobí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *