Home / SLOVENSKO / Answear.sk pri príležitosti Dňa žien upozorňuje na nerovnosti v odmeňovaní

Answear.sk pri príležitosti Dňa žien upozorňuje na nerovnosti v odmeňovaní

3.3.2023 (SITA.sk) – Módny eshop Answear pri príležitosti Dňa žien upozorňuje na nerovnosti v odmeňovaní žien v celej Európe. Je to opäť hlas značky, ktorý upriamuje na záležitosti dôležité pre ženy. V dňoch 1. – 8. marca sa preto bude na vybraný dámsky a detský sortiment vzťahovať väčšia zľava ako na pánsky. Prostredníctvom tejto aktivity chce značka prispieť k obnoveniu diskusie o stále existujúcich nerovnostiach medzi pohlaviami a podnietiť individuálnu debatu. Bez ohľadu na výsledok stojí za to hovoriť a pripomínať ľuďom dôležité otázky. Akcia sa bude týkať 9 trhov, na ktorých Answear pôsobí: Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Grécka, Chorvátska, Slovinska a Cypru.

Čo keby ženy nakupovali lacnejšie?

Čo keby ženy nakupovali o 23 % lacnejšie a muži len o 10 %? Znie to nespravodlivo? Ženy sa musia s týmto druhom nerovnosti potýkať denne. Hoci získajú vyššie vzdelanie, sú vysoko kvalifikované a pracujú rovnako tvrdo, ako muži, rodové rozdiely v odmeňovaní pre ne predstavujú neviditeľnú bariéru, ktorá bráni ich rozvoju, pristriháva im krídla a negatívne ovplyvňuje ich životnú úroveň. Ženy na rovnakých pozíciách, s rovnakými povinnosťami a vykonávajúce rovnakú prácu, nie sú odmeňované rovnako, ako muži. Hoci predpisy na národnej aj európskej úrovni upravujú problematiku zárobkov a zakazujú rozlišovanie na základe pohlavia, prax hovorí inak. Podľa údajov Eurostatu z roku 2020 je mzdový rozdiel v Európskej únii 13 %. Na Slovensku je aktuálny rozdiel v mzdách 15,8 %. Tento údaj hovorí, o koľko viac času musia ženy pracovať dlhšie, aby dosiahli rovnaké ročné odmeny ako muži, teda o cca. 2 mesiace. Príčin tohto javu je veľa. Vyplývajú ako z kultúrnych podmienok, tak aj zo špecifickosti trhu práce. Medzi tie hlavné patrí netransparentnosť platov, sťažený prístup k manažérskym pozíciám, stereotypizácia profesionality žien či preťaženie neplatenou prácou súvisiacou so starostlivosťou o deti či domácnosť.

Answear poukazuje na rozdiely

Boj proti rozdielom v odmeňovaní žien a mužov si vyžaduje viacrozmerné, nekonvenčné riešenia, ale predovšetkým – vzdelávanie a zvyšovanie povedomia. Práve na to posledné sa zameral módny obchod Answear, počnúc novou kampaňou Deň žien: https://answear.sk/s/den-zien. V období od 1. do 8. marca sa na vybrané dámske a detské produkty bude vzťahovať zľava 23 %. Vybrané mužské produkty nakúpite so zľavou 10 %. Rozdiel v zľave, teda 13 %, sa stáva symbolom a odkazom na reálne mzdové rozdiely v Európskej únii. Akcia je empatickým vyjadrením podpory, symbolickým pokusom o minimalizáciu nerovností, s ktorými sa ženy stretávajú vo svojom profesionálnom živote, a zároveň zámienkou na širšie aktivity a diskusie vo verejnom priestore.

Politika rovnosti aj vo vlastných radoch

Nejde o prvú akciu Answear zameranú na ženy, ktoré sa spustením novej stratégie na jeseň 2021 stali hlavnou skupinou klientov. Značka s nimi vedie dialóg a inšpiruje ich, aby žili statočne podľa vlastných predstáv. Politiku rovnosti a antidiskriminácie realizuje aj vo svojich vlastných štruktúrach. V spoločnosti, kde ženy tvoria väčšinu, až 69,7 % zamestnancov, je výška odmeňovania na jednotlivých pozíciách daná vzdelaním, odbornou praxou, nasadením a dĺžkou práce – nikdy nie pohlavím. Pri internom audite vykonanom na 31 podobných pozíciách sa ukázalo, že zárobky žien a mužov sú porovnateľné a na manažérskych pozíciách je priemerný podiel žien o 9,6 % vyšší ako u mužov. Answear situáciu priebežne monitoruje a vyvíja riešenia na odstránenie prípadných nerovností.

Informačný servis

Viac k témam: Medzinárodný deň žien, Odmeňovanie, PR
Zdroj: SITA.sk – Answear.sk pri príležitosti Dňa žien upozorňuje na nerovnosti v odmeňovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficova vláda chce zrušiť Radu pre štátnu službu, ktorú pred rokmi sama navrhla. SaS považuje návrh za nelegitímny

Každý rok narastá nielen počet štátnych úradníkov, dohodárov, ale aj osobné platy, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 5 000 do 20-tisíc eur, poukázal Vladimír Ledecký.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *