Home / SVET / Členka Bundestagu označila Merkelovú za zodpovednú za vojnu na Ukrajine

Členka Bundestagu označila Merkelovú za zodpovednú za vojnu na Ukrajine

3.3.2023 (SITA.sk) – Predsedníčka výboru pre obranu v nemeckom Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann kritizovala rozhodnutia bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktoré podľa jej názoru umožnili plnohodnotný ruský útok na Ukrajinu. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedala to pre televíznu stanicu RTL.

Proti prijatiu do NATO

Strack-Zimmermann pripomenula, že v roku 2008 bolo mnoho zástancov skorého prijatia Ukrajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ale Nemecko a Francúzsko boli proti z dôvodu postoja Ruska. To, že Ukrajinci nevstúpili do NATO, „bola v tom čase veľká chyba zo strany Francúzov a Angely Merkelovej“, povedala Strack-Zimmermann.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tá sa taktiež domnieva, že Nemecko sa malo po ruskej totálnej invázii postaviť na stranu Ukrajiny a podporiť ju zbraňami. „Bolo potrebné prepísať históriu Angely Merkelovej, najmä históriu posledných rokov a kompletne nesprávne kalkulácie,“ podotkla.

Široká a trvalá podpora

V komentári k vyhliadkam konfliktu predsedníčka výboru pre obranu v Bundestagu naznačila, že je nepravdepodobné, že bude trvať tak dlho ako prvá alebo druhá svetová vojna. Zároveň dodala, že ruský vodca Vladimir Putin nepočítal so širokou a trvalou podporou Ukrajiny.

Nemecko a Francúzsko zablokovali Ukrajine a Gruzínsku na samite v Bukurešti v roku 2008 poskytnutie akčného plánu pre členstvo v NATO v obave z eskalácie zo strany Ruska. Odvtedy sa aliancia na margo členstva týchto krajín vyjadruje, že do nej vstúpia „jedného dňa“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: členstvo v NATO, pomoc Ukrajine, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Členka Bundestagu označila Merkelovú za zodpovednú za vojnu na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V Španielsku vypukol lesný požiar a rýchlo sa šíri, stovky ľudí evakuovali (video)

Štátna meteorologická agentúra uviedla, že „rýchle šírenie (požiaru) podporili nepriaznivé poveternostné podmienky, najmä vzhľadom na skorý dátum v roku“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *