Home / SVET / Vojna na Ukrajine by sa podľa NATO mala skončiť rokovaním, opätovné získanie Krymu by bola pre Putina „červená čiara“

Vojna na Ukrajine by sa podľa NATO mala skončiť rokovaním, opätovné získanie Krymu by bola pre Putina „červená čiara“

1.3.2023 (SITA.sk) – Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg poznamenal, že vojna na Ukrajine by sa mala skončiť pri rokovacom stole, kde Ukrajina sama rozhodne o prijateľných podmienkach. Zároveň povedal, že Kyjev taktiež sám určí, či Rusmi okupovaný polostrov Krym získa naspäť silou. Referuje o tom web lrt.lt.

Mierové riešenie pre Ukrajinu

Našou úlohou je podporovať Ukrajinu, pretože vieme, že čokoľvek sa deje za rokovacím stolom, ide ruka v ruke s tým, čo sa deje na bojisku. Ak chceme mierové riešenie pre Ukrajinu, potom najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je poskytnúť vojenskú podporu. Potom sa Ukrajina sama rozhodne, ktoré podmienky sú prijateľné,“ povedal Stoltenberg.

Opätovné získanie Krymu

Spojené štáty už skôr avizovali, že rozhodnutie o tom, ako bude vyzerať ukrajinské víťazstvo, nechávajú na Ukrajine, no očakávajú nastolenie „spravodlivého“ a „pevného“ mieru.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Niektoré zdroje však uviedli, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena je naďalej presvedčená, že ukrajinské opätovné získanie Krymu by bola pre Putina „červená čiara“ a mohla by viesť k vážnej eskalácii. Biden však nepoprel právo Ukrajiny získať polostrov naspäť.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, Krym, Mierová dohoda, Rokovanie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Vojna na Ukrajine by sa podľa NATO mala skončiť rokovaním, opätovné získanie Krymu by bola pre Putina „červená čiara“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavní kandidáti na post predsedu Európskej komisie absolvovali spoločnú debatu, zamerali sa na viaceré témy

Kandidáti čelili aj individuálnym otázkam zo strany moderátorov v rámci takzvaných „Spotlight“ segmentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *