Home / SLOVENSKO / Dzurinda nechce vstúpiť do Modrej koalície, Kollár je šokovaný a sklamaný

Dzurinda nechce vstúpiť do Modrej koalície, Kollár je šokovaný a sklamaný

28.2.2023 (SITA.sk) – Predseda Modrej koalície Miroslav Kollár je šokovaný a sklamaný z postoja Mikuláša Dzurindu. Uviedol to v stanovisku, ktorým reagoval na medializované informácie o tom, že Dzurinda neplánuje vstúpiť do Modrej koalície.

Odchod z projektu

Ak je to teda tak, ako v piatok ohlásili médiá, pretože my sme od neho žiadne oficiálne oznámenie o jeho odchode z projektu Modrej koalície doteraz nedostali.“ uviedol Kollár vo svojom stanovisku.

Informáciu priniesol Denník N, ktorý zverejnil aj celé znenie Dzurindovho vyhlásenia, z ktorého vyplýva, že podľa Dzurindu strana SPOLU-OD, respektíve Modrá koalícia nedokáže, prípadne nechce zorganizovať zlučovací snem tak, ako sa dohodli.

Termín snemu, ktorý bol pôvodne zvolaný na 12. februára, strana SPOLU-OD (Modrá koalícia) jednostranne zrušila a nový termín nám doteraz nie je známy,“ píše sa vo vyhlásení.

Diskusie o „pravicovom subjekte“ vyvrátil

Dodal, že túto informáciu sa rozhodli poskytnúť, keďže médiá i verejnosť sa pýtajú, prečo mlčia viac ako mesiac po ohlásení projektu. „Dnešným dňom sa vraciame k našim pôvodným aktivitám, chceme byť prítomní v slovenskom politickom diskurze, budeme prichádzať s riešeniami pálčivých problémov Slovenska. Máme aj ďalej záujem o konštruktívnu spoluprácu s ideovo a programovo blízkymi stranami,“ informoval Dzurinda.

Vyvrátil však, že by sa zúčastňovali na diskusiách o novom „pravicovom subjekte“ a dodal, že o takýchto diskusiách ani nemajú informácie. „Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje novú víziu, novú energiu, ale aj novú politiku, ktorá prinesie menej chaosu a viac nádeje a perspektívy a ktorá bude zameraná oveľa viac na každodenné problémy ľudí, než na udržanie si individuálnych pozícií aktérov súčasnej politiky,“ uzavrel Dzurinda.

Postupujú podľa memoranda

Kollár vo svojej reakcii uviedol, že oni postupujú podľa memoranda a scenára spájania stredopravých politických strán, ktorý bol dohodnutý. „Premenovali sme stranu, komunikujeme o stanovách a príprave snemu v marci. A rokujeme s ďalšími možnými politickými partnermi,“ napísal.

S Dzurindom podľa jeho slov naposledy komunikoval v nedeľu a oznámil mu, že počas tohto týždňa plánujú znovu rokovať o spájaní s ďalšími politikmi na najvyššej úrovni, aby s ním skoordinoval spoločný postup.

V piatok večer nás čaká pracovné rokovanie s premiérom Hegerom o detailoch spolupráce, tento týždeň plánujeme predsedníctvo, na ktorom máme riešiť detaily zvolania snemu, keďže rokovania sa blížili do finále,“ informoval Kollár.

Spolupráca proeurópskych demokratov

Vyslovil presvedčenie, že prepadnutiu voličských hlasov a možnému zvratu v demokratickej a európskej budúcnosti Slovenska môže zabrániť len spolupráca proeurópskych demokratov na jednej spoločnej kandidátke.

Preto budeme pokračovať v spoločných rokovaniach s cieľom pripraviť širokú kandidátku, ktorá dá ľuďom nádej na slušnú proeurópsku politiku a verím, že vo finále bude na palube tohto spájania aj sám Mikuláš Dzurinda,“ zakončil Kollár.

Viac k témam: Odchod zo strany, Politická kríza, Politické strany, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Zlúčenie
Zdroj: SITA.sk – Dzurinda nechce vstúpiť do Modrej koalície, Kollár je šokovaný a sklamaný © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívny ozbrojený muž v centre Bratislava napádal ľudí, policajti ho spacifikovali

Muž počas úteku zahodil na zem nôž, ktorý policajti zaistili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *