Home / SLOVENSKO / Súd začal proces so zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce, obžalovaný je pre extrémizmus aj publikáciu „Židokracia“

Súd začal proces so zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce, obžalovaný je pre extrémizmus aj publikáciu „Židokracia“

28.2.2023 (SITA.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa v utorok za sprísnených bezpečnostných podmienok začal proces s Mariánom Magátom, ktorý je obžalovaný pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť. V prípade obžalovaného, ktorého na súd predviedli z výkonu väzby, je vytýčených celkovo 14 termínov hlavného pojednávania do konca júna.

Knižná publikácia „Židokracia“

Úrad špeciálnej prokuratúry ešte v decembri minulého roku informoval, že extrémistická trestná činnosť Mariána Magáta súvisí aj s knižnou publikáciou, ktorá bola vydaná a publikovaná pod názvom „Židokracia“, ako aj s jej rozširovaním.

Národná kriminálna agentúra zadržala a obvinila Mariána Magáta v januári 2022. Následne bol vzatý do väzby.

Rozširovanie extrémistického materiálu

Obžaloba na obvineného bola podľa Úradu špeciálnej prokuratúry podaná pre pokračujúci zločin rozširovania extrémistického materiálu, pokračujúci zločin výroby extrémistického materiálu, pokračujúci prečin popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti, pokračujúci prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, zločin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a pre prečin prechovávania extrémistického materiálu.

V prípade uznania viny hrozí Mariánovi Magátovi trest odňatia slobody až na osem rokov.

Marián Magát je zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce. V inom prípade ho v roku 2017 za nedovolené ozbrojovanie právoplatne odsúdili na tri roky podmienečne, v dôsledku čoho nemohol kandidovať na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2016 neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách.

Viac k témam: Extrémizmus, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súd začal proces so zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce, obžalovaný je pre extrémizmus aj publikáciu „Židokracia“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Susko nevidí dôvod na odvolanie sa voči rozhodnutiu ESĽP v prípade sudkyne Cvikovej, Kubina si podobnú situáciu nepamätá

V tejto súvislosti zároveň minister avizoval návrh na disciplinárne stíhanie sudcov senátu Najvyššieho súdu SR, ktorý rozhodoval o väzbe obvinenej sudkyne Cvikovej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *