Home / SVET / Sunak a Von der Leyenová sa stretnú na „záverečných rokovaniach“ o novej pobrexitovej dohode pre Severné Írsko

Sunak a Von der Leyenová sa stretnú na „záverečných rokovaniach“ o novej pobrexitovej dohode pre Severné Írsko

27.2.2023 (SITA.sk) – Britský premiér Rishi Sunak a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen sa v pondelok stretnú na „záverečných rokovaniach“ o novej pobrexitovej dohode pre Severné Írsko. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na Downing Street.

Lídri sa popoludní stretnú v Berkshire, aby prediskutovali „zložité výzvy“ týkajúce sa takzvaného severoírskeho protokolu.

Spojené kráľovstvo chce zmeniť súčasnú dohodu, podľa ktorej sa pri vstupe do Severného Írska zo zvyšku Veľkej Británie kontrolujú niektoré tovary.

Nová dohoda sa pritom očakáva už niekoľko dní. Vicepremiér Dominic Raab sa vyjadril, že Spojené kráľovstvo a Európska únia (EÚ) majú „na dosah“ dohodu a Únia sa podľa neho v niektorých otázkach „pohla“.

Ako ďalej informovala Downing Street, v prípade, že Sunak s Von der Leyen dosiahnu dohodu, oznámia ju neskôr v pondelok s tým, že najprv informujú vládny kabinet a potom usporiadajú spoločnú tlačovú konferenciu.

Premiér by sa následne prihovoril Dolnej snemovni, pričom poslanci z radov toryovcov aj labouristov dostali pokyn, aby v pondelok prišli do parlamentu.

Viac k témam: Brexit, Severné Írsko
Zdroj: SITA.sk – Sunak a Von der Leyenová sa stretnú na „záverečných rokovaniach“ o novej pobrexitovej dohode pre Severné Írsko © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinská ekonomika vzrastie o päť percent, pomáha to pri financovaní armády aj sociálnych dávok

V minulom roku ukrajinský hrubý domáci produkt (HDP) posilnil o 5,6 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *