Home / SLOVENSKO / Mesto Martin ukončilo rozpočtové provizórium, pred schválením rozpočtu sa viedla takmer dvojhodinová diskusia

Mesto Martin ukončilo rozpočtové provizórium, pred schválením rozpočtu sa viedla takmer dvojhodinová diskusia

23.2.2023 (SITA.sk) – Po necelých dvoch mesiacoch sa končí rozpočtové provizórium mesta Martin. V roku 2023 bude mestská samospráva hospodáriť s viac ako 55-miliónovým rozpočtom.

Rozpočet vo vyrovnanej podobe schválili na štvrtkovom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva. Pri prijímaní rozpočtu nenašiel mestský parlament stopercentnú zhodu, z 30 prítomných ho podporilo 19 poslancov.

Rozpočet navrhli ako vyrovnaný

Návrh rozpočtu na rok 2023 bol predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva už vlani pred Vianocami, avšak vedúca ekonomického odboru Mestského úradu v Martine Marta Ostrodická využila svoje právo a ako predkladateľka materiálu svoj návrh stiahla.

Nanovo pripravený rozpočet bol navrhnutý ako vyrovnaný v celkovej výške 55 523 301 eur, pričom bežný rozpočet je zostavený s bezmála dvojmiliónovým prebytkom a kapitálový rozpočet ako schodkový.

Schodok kapitálového rozpočtu je vykrytý nielen spomínaným prebytkom bežného rozpočtu, ale aj kladným rozdielom finančných operácií.

„Mesto Martin podalo v novembri mestskému zastupiteľstvu návrh na zvýšenie niektorých sadzieb dane z nehnuteľností, ktorý mal do rozpočtu priniesť jeden milión eur. Vzhľadom k tomu, že nebol prijatý, v tomto návrhu rozpočtu sme museli pristúpiť k škrtu v niektorých výdavkoch vrátane miezd. Bude však nevyhnutné v priebehu roka prehodnotiť aj výšku niektorých poplatkov za služby poskytované občanom mesta,“ skonštatovala pri predkladaní rozpočtu Ostrodická.

Požiadavky boli na 25 miliónov

Investičné požiadavky pre budúci rok z jednotlivých odborov mestského úradu a rozpočtových a príspevkových organizácií presiahli 25 miliónov eur, v rozpočte sa nakoniec objavila približne štvrtina z nich.

Najväčšou investičnou akciou bude takmer trojmiliónová výstavba multifunkčnej voľnočasovej športovej haly v areáli Základnej školy Dubčeka, na ktorú sa radnici podarilo získať dotáciu vo výške 1,2 milióna od ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Zvyšnú časť nákladov plánuje mesto financovať z úveru.

K rozpočtu sa viedla takmer dvojhodinová diskusia, niektorí poslanci predložili aj pozmeňovacie návrhy na rozpočtové presuny, ale ani jeden z nich nezískal dostatočnú podporu. Poslanecký zbor neodsúhlasil ani rozsiahly návrh rozpočtových presunov pripravený ekonomickou komisiou.

Viac k témam: rozpočtové provizórium, Samospráva
Zdroj: SITA.sk – Mesto Martin ukončilo rozpočtové provizórium, pred schválením rozpočtu sa viedla takmer dvojhodinová diskusia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívny ozbrojený muž v centre Bratislava napádal ľudí, policajti ho spacifikovali

Muž počas úteku zahodil na zem nôž, ktorý policajti zaistili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *