Home / EKONOMIKA / Počas januára zbankrotovali desiatky občanov, v medziročnom porovnaní je však pokles o 39 percent

Počas januára zbankrotovali desiatky občanov, v medziročnom porovnaní je však pokles o 39 percent

11.2.2023 (SITA.sk) – V januári tohto roku zbankrotovalo na Slovensku 448 občanov. Ide o najmenší počet osobných bankrotov za posledných 21 mesiacov. Ako ďalej informuje spoločnosť CRIF SK, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o takmer 39 %. V decembri vlaňajšieho roka zbankrotovalo 881 dlžníkov.

Minuloročný mesačný priemer

„V minulom roku každý mesiac priemerne zbankrotovalo 806 dlžníkov. Dôvodom takéhoto výrazne nižšieho počtu osobných bankrotov v prvom mesiaci aktuálneho roka je dočasné pozastavenie podávania návrhov na osobný bankrot v Centre právnej pomoci, ktoré v januári prechádzalo na iný ekonomický systém,“ vysvetlila hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

V ďalších mesiacoch sa podľa nej počty osobných bankrotov dostanú na úroveň minuloročného mesačného priemeru, alebo aj vyššiu. „Očakávame, že technické prekážky budú odstránené v krátkom čase a podávanie návrhov bude znovu obnovené,“ avizovala vedúca kancelárie riaditeľky Centra právnej pomoci Daniela Romanová.,

V uplynulom mesiaci bolo vyhlásených 440 konkurzov a 8 dlžníkov sa rozhodlo pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového množstva osobných bankrotov bolo viac ako 91 % vyhlásených na majetok nepodnikateľov. V januári zbankrotovalo 12 manželských párov. Medzi bankrotujúcimi dlžníkmi bolo aj 52 ľudí bez domova. Na mužov pripadlo 255 a na ženy 193 bankrotov.

Slovenský úverový register

Najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov boli medzi mužmi tridsiatnici a medzi ženami štyridsiatničky. V prvom mesiaci tohto roka bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Prešovskom a v Trnavskom kraji, najmenej naopak v Nitrianskom a v Žilinskom kraji. V medziročnom porovnaní počet osobných bankrotov klesol vo všetkých krajoch s výnimkou Košického.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Viac k témam: Bankrot, Osobný bankrot
Zdroj: SITA.sk – Počas januára zbankrotovali desiatky občanov, v medziročnom porovnaní je však pokles o 39 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ministerstvo hospodárstva poskytlo štátu takmer 400 mil. eur, najviac peňazí smerovalo do Bratislavského kraja

Štátnu pomoc ad hoc dostalo od ministerstva hospodárstva päť príjemcov, mierne prekročila 25 mil. eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *